Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

rv 30 viiltely mahalla ja selkäkivut..

21.02.2006 |

Odotan toista lasta enkä näköjään enää muista näitä tuntemuksia ;)

Onko muilla ollut sellaista viiltelyä ja vihlontaa mahassa, joka tulee vain kävellessä? Käytän tukivyötä, josta ei ole paljonkaan apua, auttaa vain siihen ettei tunnu että maha " tippuu" .

Ekassakaan raskaudessa en osannut sanoa oliko ollut supistuksia kun kysyivät neuvolassa, nyt epäilen että nämä olisivat niitä. Välillä myös lievää menkkakipuilua.

Kävellessä joudun usein pysähtymään hetkeksi, ennenkuin voin jatkaa matkaa.

Töissä istuessa taas joka iltapäivä iskee armoton selkäsärky, johon ei auta venyttely eikä kävely..

Menispä nyt aika nopeesti!

Olisi kiva kuulla jos muilla samanlaisia kokemuksia, ja kuuluvatko asiaan. Viiltely jatkunut jo useita viikkoja. Kait sitä pitäisi lääkärissä käydä näytillä..

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi!



Mulla oli ekassa raskaudessa varmaan ihan samanlaista viiltelyä kävellessä (tosin taisi olla jo vähän aikaisemmilla raskausviikoilla) ja kun vähäksi aikaa pysähtyi, niin kipu helpotti. Ja taas kun lähti kävelemään, niin sama toistui.

Neuvolan lääkäri tulkitsi ne synnyttykseen liittymättömiksi supisteluiksi ja kirjoitti mulle pari viikkoa sairaslomaa, vaikka sinällään ne on ihan harmittomia supistuksia. Ikävän tuntuisia vain. Lepo kuitenkin auttoi.

Hae rohkeasti sairaslomaa, jos töissäolo saa olon tuntumaan kurjalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla