****** HELMISIMPUKAT tiistaina ******
Siis ei voi olla totta. Kello on melkein puolipäivä ja kukaan ei oo vielä alottanu pinoo... Mä en oo vielä kertaakaan päässy tähän puuhaan ja oottelin kyllä nyttekin, että joku muu vaivautuis, mut hiljasta on. Ilmeisesti kaikki aktiivisimmat simpukat on jo auennu. Ja minä vaan edelleen tähyän sitä 42 viikon eräpäivää maaliskuulta... Mut eihän tässä yksin jaksa mitään pinoa kasailla, herätkää helmet! Oon aika ajoin päivitelly itelleni sitä listaa, jossa simpukat on laskettujen aikojen järjestyksessä, eikä puoletkaan oo vielä ilmottanu synnyttäneensä, joten kai kaikki jossain kiven alla piileksii.
Ei mulla mitään asiaa siis ollu. Thumbs_up:ille on peukut pystyssä, eiköhän tänään tulosta tuu, kun sinne synnärille oot varmaan jo menny.
Ja sitruuna varmaan toivuttuaan ja kotiuduttuaan kertoo tarinaa, sekä päivittää listaa...
Onnea taas kaikille vauvan kanssa jo touhuileville!
Minä taidan taas ruveta kirjottamaan noita opiskelujuttuja, jos tässä vaikka sais lisäpätevyyden keväämmällä.
Dentaurus 39+5
Kommentit (16)
nännien pyörittely ja puristelu! Kokeilin sitä yöllä ja mulla ainakin toimi! Tuli kipeämmiksi supistukset sekä kestivät kauemmin. Jostain olen lukenutkin näin käyvän. Kantsii kokeilla! :)
Minäkin tulin vaan pyörähtämään kertomaan iloiset uutiset.
Meille syntyi siis pieni poikavauva täsmällisesti rv 40+0 eli 14.2, 3355g ja 49cm:ä.
Synnytys oli helpohko ja nopea. Olo on tosi pirteä ja vauva vähintäänkin maailman söpöin.
Kotiuduttiin perjantaina (17.2) ja toistaiseksi arki on lähtenyt mukavasti liikkeelle.
Laitan synnytystarinaa sitten kun ehdin.
Kaikille mahakkaille kärsivällisyyttä ja supistussäteitä!
Tintti 0+0 & Nyytti 7vrk
Alkaa jo tympiä tämä kotona " makoilu" ! Kun tekemistä ei enää tunnu olevan. Onneksi edes tulee noita Olympialaisia tv:sta:). No nauttiahan tästä pitäisi osata, ei enää parin viikon kuluttua ole varmaankaan näin rauhallista!!!
Mitään merkkejä ei tosiaan ole vieläkään, ei limatulppia eikä suppareita ollenkaan. Saas nähdä käynnistyykö ollenkaan itsestään.
Ulkona muuten ihana auringonpaiste. Kiva saada vauva tähän aikaan vuodesta kun alkavat päivätkin jo pidentyä:).
Nyt siis 39+3
Aluksi onnittelut vauvansa saaneille!
Tintille erityis onnittelut ystävänpäivä lahjasta! Esikoispoikani syntyi myös 10 vuotta sitten samana päivänä ja viikkot oli myös 40+0 !
Sitten vähän omaa napaa...eilen oli neuvola. Käytiin rutiinilla asiat läpi, vähän oli prot. plussan puolella ja verenpaineet koholla. Turvotusta myös, painoa lisää vkoa kohti 1500g!
2 vkoa sitten sf mitta oli 34cm ja sen käynnin jälkeen vatsa " putosi" , mutta nyt vauva olikin kasvanut vauhdilla ja sf mitta oli 36cm. Niin vähän olin kyllä arvellutkin kun närästysvaiva tuli takaisin.
Kerroin myös että päätä on särkenyt la illasta asti,joten terkkari kehotti menemään äippäpolille jos ei hellitä.Illasta kävin kotivaaálla ja totesin painoa tulleen 2,5kg edellipäivästä, joten soitin sairaalaan ja kysyin mitä tehdä.Käskivät tulla näytille. Ja niinpä sitten illalla käväisin äitipolilla käyrillä. Vauvan vonti oli ok , joten pääsin kotiin pian ja käskivät vain juoda ja levätä.
Tilasin vielä ajan tutulle kampaajalle, jolle voin heittää viesitiä vaikka yöllä jos lähtö tulee enkä pääsekkään tulemaan. Huomiseksi sain ajan ja tuskin tässä mitään ihmeitä tapahtuu ennen sitä, supistelee kyllä pitkin päivää, mutta tuntuu olevan aika tehottomia.Päivät tuntuu pitkiltä ja varsinkin nyt kun pitää ottaa ihan rauhallisesti noiden verenpaineiden takia.
Homeopaattista lääkettä olen ottanut jotta kohdunsuu alkaisi pehmenemään ja toivottavasti edistämään synnytyksen alkua.
Toivossa on hyvä elää...
Jaksamista teille kanssasisaret jotka samassa jamassa kärvistelette!
-katerina ja toukka 39+5-
Ajattelin minäkin taustalta laittaa muutaman rivin, ettei pino kokonaan hupene. Nyt mennään pari päivää " yliajalla" ja suututtaa, itkettää ja masentaa. Ei niin mitään merkkejä, ei mitään alkavasta synnytyksestä!!! En jaksaisi enää päivääkään. Yritän elää niin kuin ei mitään olisi tapahtumassa, mutta miten unohtaa tämä rantapallo tässä edessä, miten unohtaa kaikki vihlonnat alapäässä ja kipeät potkut kylkiluihin. Esikko syntyi 40+2 eli juuri tänään. Lueskelin tuolta synnytyspuolelta tuota ketjua, jossa kysyttiin millä viikolla lapsi syntynyt ja tuntuu, että kaikilla on " etuajassa" tai suunnilleen samoihin aikoihin syntyneet lapset. Miksen minä voisi kuulua niihin onnellisiin, jotka saavat nyyttinsä jo vaikkapa viikkoa ennen l.a:aa. Miksi minun kaltaisen kärsimättömän ihmisen pitää kärvistellä ja kitua tässä olotilassa. Kaiken lisäksi mies on tietenkin päivät töissä ja minä täällä tappelen 2-vuotiaan uhmaikäisen kanssa ja yritän keksiä sille tekemistä.
Huh, mitä valitusta. Nyt en edes yritä jaksaa kirjotella mitään positiivista. Ottaa vaan niin aivoon kaikki ja itku on tosi herkässä kokoajan. Kaveripiirissäkin on muutama helmikuun odottaja ja ihan jokainen on saanut jo vauvansa, sekin tikuttaa ihan vietävästi. Joo, jospa tämä tästä. Yritän aina ajatella, että se voi tapahtua hetkellä minä hyvänsä. Luultavasti (lue:minun tuurillani) se käynnistetään parin viikon päästä jos sillonkaan.
Aurinkoisempaa päivää teille muille kärvistelijöille
t. Pihl@ rv 40+2
Tietääkös joku jo sitruunan ja Devilin kuulumisia? Ilmeisesti ovat helmensä jo pyöräyttäneet? Devilin puolesta on ihan sydän kippuralla, menihän kaikki varmasti tälläkertaa hyvin?!
Mikaela: Mulla on tullut ennen synnytystä valkoista ja synnytyksen jälkeen ensin vetisen keltaista ja sitten semmoista kermankeltaista maitoa.
t.tausta-haahuilija serppu ;o)
En ole ehtinyt aiemmin koneelle, kun aamulla oli neuvola ja sitten mentiin esikoisen kanssa shoppailemaan. Oli vielä yhdessä lastentarvike-kaupassa altkin, ni tarttui vielä vähän vauva-juttuja mukaan ja esikoisellekin parit sukkikset... Vaunut ei ollut siellä alennuksessa, harmi, olisin saman tien ostanut vaaleenpunaset Gessleinit. Ne oli niin ihanan näköset. No tänään löin kyllä kaupat lukkoon tuplarattaista, jotka saan loppuviikosta sitten.
Neuvolassa kaikki taas oikein hyvin. Painoa tullut reilu kilo, mutta on taas karkki maistunutkin... sf-mitta ollut 3 viikkoa 33 cm, sitä ennen 34 cm.
Mä en olis kyllä _ikinä uskonut olevani vielä kasassa! Esikko syntyi siis kanssa 38+6 ja nyt on jo laskettu aika. Mä oon hetki hetkeltä varmempi, ettei tää synnytys koskaan ite käynnistykkään ja olenkin jo vaihtanut lasketun aikani 7.3. Silloin on 2 viikkoa yli ja toivon, että silloin viimeistään jakaudun. Supistuksetkin on niin pieniä nykyisin, etten viitti edes alkaa nännejä pyörittelemään. Sitä muuten tein silloin, kun alkoi supistaa esikoisesta ja sitten menikin jo vedet parin tunnin päästä, että mulla ainakin auttoi! Eli Mikaela, pyörittele vaan ahkerasti!:) Etköhän sä kohta pääse tositoimiin! Mulla muuten tulee sellasta " haljua" valkosta maitoa nyt.
Vauva kun iltaisin jumppaa, niin jotenki oudosti vihloo koko lantion seudun luita. Onko muilla tällaista?
Tuu-Tikki82 ja vauveli 40+0!!
Ensi viikolle varattiin vielä neuvola-aika ja sitten ensi viikon perjantaina saakin mennä jo ekaan yliaikaiskontrolliin... Kiva!
ja paljon onnea kaikille vauvansa saaneille helmikuisille!!!
Onpa outoa ajatella, että näitä listoja on lukenut jo NIIIN kauan, ja nyt tulee joka päivä onnellisten syntyneiden ilmotuksia, ja tänäänkin niin moni lähtee laitokselle, että minunkin aika on jo " kohta" ... Ei siis kuitenkaan merkin merkkiä vielä lähestyvästä synnytyksestä. Mäkin aikoinaan päätin, että tänään olis ollut se synnytyspäivä, tosin onhan tässä vielä koko ilta aikaa... heh. Thumbs upille paljon tsemppiä tänään, vaikket koneelle pääsekään, mutta mielessä oot!
Esikoinen tosiaan käynnistettiin 42+2, ja täällä käynnistetään viimeistään 41+3, joten viimeistään siis 8.3.!!!! Mihin tosin vielä kaks viikkoa...
Nyt oon taas ollut päivisin vähän pirteämpi, mutta päiväunet on silti aina nukuttava. Odotan Niin kovasti, että jaksais jo tehdä pitkiä kävelylenkkejä (tai edes niitä lyhyitä), ja vois jo hoivata pikkuista...
ilman tärkeää asiaa
uikas 39+2
Eilen illalla mulla oli ekan kerran kivuaita suppareita, ja hikoilin kuin possu nukkuessan, ajattelin, että nyt ovat synnytyshormonit ottaneet vallan mun kropassani...olin jo intoa täynnä, että kohta supparit voimistuu ja päästään tositoimiin. Mutta PAH! Aamulla heräsin omasta sängystä, eli supparit loppuivat. Liitoskivut ovat ihan kauheat, varsinkin sängystä noustessa! Olo on selvästi kankeampi kuin viime viikolla *odottaa toiveikkaana synnytystä*
Tänään olin neuvolassa, ja huomenna taas kiikutan pissanäytteen, kun leukosyytit kahdella plussalla...muuten kaikki mallillaan, ja jopa mun painoni oli laskenut viime viikosta, eli tasan 17kg on tullut koko raskausaikana, onhan siinäkin jo muhkea lukema!
Että kyllä nämä viimeiset päivät osaa madella! Onneksi esikoinen on rauhallinen tapaus. Siskoni tulee tänään käymään, kun oli käynyt ostamassa uusia vaatteita tulevalle vauvalle :)) Itse en ole pahemmin mitään ostanut, kun esikolta on jäänyt hyvin kampetta ja olen saanut lisää vaatteita tälläkin kertaa.
Spiral 40+0 TASAN, oven raossa sairaalakassi kädessä ;o)
Olin tänään jo käymässä sairaalassa päänsäryn takia...Verenpaine on koholla tai siis alapaine on 98 ja turvotusta on kans. Ei kuulemma viittaa raskausmyrkytykseen kun pissa on puhdasta. Vauvalla oli kaikki hyvin. Kohdunsuu on 2cm auki ja kohdunkaulaa jäljellä 1,5cm. Eli on siellä jotain tapahtunut. Päänsärky voi enteillä synnytyksen käynnistymisestä, kuulemma. Antoivat mulle 600 buranaa, sitä voi ottaa vähän näin loppuraskaudesta. Lääkäri " ronkki" oikein kunnolla, jos vaikka alkais jotain tapahtua. Sattui kyllä ihan *itusti. Nyt on tullut jo muutama kipeä supistus peräkkäin, toivottavasti jatkuvat... Pe on aika yliaikais kontrolliin ja to pitää käydä neuvolas mittauttamassa verenpaine ja muutenkin vointia pitää nyt seurata. Toivon että jotain tapahtuisi sitä ennen.
mimmu1983 rv40+5
meitä taitaa olla useampi jolla 40 tasan tänään...ei ole kyllä juhlan aihetta, masentaa vaan entistä enemmän. Eilen illalla oli taas sellanen tunne ett kohta mennään, mutta tässä sitä taas istutaan. Huomenna olis neuvola, mutta tuskin sielläkään mitään uutta ilmenee. Täytyy siis odottaa sitä yliaikaiskontrollia kai.
Tosi kiva kun taustalta pompannut lisää helmiksiä mukaan niin saadaan pidettyä tämä pino pystyssä. Minä odotan kanssa devilin kuulumisia kun on viikonlopun aikana hävinnyt. Samoin on minkki tainnut lähteä nyytinhakureissulle.
Meillä on masussa aivan hirveä meno päällä ollut nyt useampana iltana...taisi joku muukin mainita samaa...ja alapäätä vihloo ja kovasti on paineen tunnetta mulla tuolla alhaalla. Samoin kyllä voisi tulla vatsan läpikin kun vauhti tuntuu olevan niin hurja.
Meillä tuntuu kaikki olevan niin kärsimättömiä, minä varmaan eniten...mies toivoo jo mun pääsevän tästä tuskasta ja isoveljet odottaa prinsessaa. Menin vielä sanomaan että hiihtolomalla saadaan sitten vauva. No ,onhan tässä tätä viikkoa vielä jäljellä ja mulla aikaa vastailla niille koska vauva syntyy...kun vaan tietäis, maksaisin siitä tiedosta jo aika paljon :)
Mutta koitetaan me jämät pitää tämä pino pystyssä!!!
Larppa 40+0
41+2!
No huomenna pääsen jo yliaikaiskontrolliin. Neuvolantäti sanoi, että voivat hyvin jo käynnistelläkin sitten. Katsotaan. Iltaisin on tukalaa mutta kuitenkin nukahdan ja herään korkeintaan pissahätään ja aamulla totean olevani vielä yhtenä. Huhu huh. Mutta ei kai voi kuin kestää.
Tsemiä kaikille ja onnea vaaveille.
T:Minna ja ei enää varmaan niin pieni OnniElsa
Täällä myös yksi la:n ylittäny. Sunnuntain laskettu aika ja ei mitään tuntemuksia " huokaus" . Esikoinen synty 39+5 joten odotin tietty et tää tulis ja samoihin aikoihin. Alunperin la oli 24.2 mut np-ultran perusteella la muutettiin 19.2. Tänää neuvolassa painoa tullu 900g viiden päivän aikana (mahaan kai turvotusta ei ole ja muutenkin mahaa lukuunottamatta hoikkana pysyny) mut ei kai ne 14,5 kg voi mahas olla. Sf huimat 37 esikol maksimis 34 toivottavasti tää ei mikää jättimäinen.
Tosi masentavaa ku illal selkämahakipuja (=supistuksia?) mut aamuyöstä herää ja huomaa et koht yö taas ohi ja täs sitä viel ollaa. Olisin ihan innoissaa menos synnyttää haluan entiset vaatteet takas päälle ja hengittää kunnolla.
Ja rasittavaa kun koko ajan kysellää et oonko synnyttämäs ja onko tuntemuksia. Epistä kun jotkut saa ennen la:ta ja toiset ei. Kunhan ei tartteis käynnistää oon kuullu siit tarpeeks kauhutarinoita.
T.Niina rv40+2
että yhdessä kasassa ollaan edelleen, käyn kyllä päivittäin lueskelemassa juttunne mutten paljon jaksa kirjoittaa kun ei mitään uutta auringon alla =)
Neuvolassa kävin eilen, sf-mitta huikeat 38 joten mammuttia odotellaan (taas)..
Minkki taitaa tosiaan olla tositoimissa kun ei ole tänään kirjoitellut. Mikäs on tilanne yo_Larvannolla??? Kummasti ne alkaa pinot harvenemaan, onkohan täällä ketään mun seurana maaliskuun puolella??
Jättionnittelut kaikille vauvautuneille, kai täältä joskus perässä tullaan!
Manna ja eekuli 39+4
Pikaisesti kirjoittelen, Meille syntyi poika 15.2. tuntia ennen puoltayötä. Synnytys oli tosi pikainen 3h. Kaikki hyvin mulla tunteet herkässä.
Suppareita lähettelen kaikille tasaisesti jotka tarvitsevat niitä, jotta pääsette synnyttämään :D !!
T. Hellu ja huomenna viikon vanha poika
Hiljainen aamu tosiaan helmillä.. lieneekö kaikki muut jo vauvanhakureissullansa...?
Mä jään varmasti yksin tänne pinoilemaan sitten maaliskuussa, kun on tokavika päivä helmikuuta vasta LA.
Eilen supisteli yöllä taas 2h kipeitä suppareita, väli 4min. Sit alkoi väsyttää niin hirveästi puoli kahden maissa että ajattelin ettei tästä mitään kuitenkaan tule, että parempi antaa unen tulla. Muutaman supistuksen muistan vielä unen läpi, sitten ne hiipui taas pois. Tämä oli jo toinen ilta peräjälkeen kun tulee noita säännöllisiä, ehkä tää vielä tästä iloksi muuttuu :) Tuntui myös erilaisemmilta nuo supparit kuin ennen. Kohdunsuulle kasasi hurjan paineen aina supistuksen aikana ja yritinkin rentouttaa lihakset jotta saa paikat rauhassa kypsyä enkä turhaan jännittele ja pidättele lihaksilla paikkoja kiinni.
Lisäksi eilen suppareiden alussa alkoi rinnoista valumaan ihan VALKOISTA maitoa. Ennen on ollut aina vain kirkasta. Minkäväristä maitoa teiltä muilta tulee tai on tullut? Mä ainakin pidin tuota hyvänä merkkinä :)
Mun äitini veikkasi jo viime viikolla, että tiistaina se syntyy, eli tänään! Yöllä jo luulin, että oikeassa oli, mutta nyt ei taas niin varmoja merkkejä. Supistelee edelleen tässä istuessa, muttei mitenkään pahasti. Lähden tästä justkohta kaupungille ja kampaajalle. Likkakaveri tossa aamulla naureskelikin, että sähän olet sitten nättinä heti ensitapaamisella vauvan kanssa ;)
Jep, mutta onnea onnea jo vauvansa saaneille sekä tsemppiä heitä pian kotiin hakeville!! Sekä meille loppupään kärvistelijöille.
Mikaela rv39+1 (esikko veti pohja-ajat, syntyi 38+6)