missä menee pettämisen raja?
Onko ihastuminen pettämistä? Vai siitä kertominen? Tapaaminen? Kerro.
Kommentit (6)
Ihastuminen ei ole pettämistä. Mutta kaikki muu toiminta, jota et teet puolisolta salaa ja jota et haluaisi puolison saavan selville on. Pitäisikin heti ihastuttuaan miettiä tarkasti, että onko oma puoliso niin yhdentekevä, että on vara menettää hänet. Jos vastaus on kyllä, niin sitten voi tehdä mitä hyvänsä.
Raja menee siinä mikä on yhdessä sovittu. Ei ole mitään yleismaailmallista faktaa, vaan asia on parisuhdekohtainen. Näistä asioista pitää suhteen alkaessa yhdessä keskustella.
Mikä oletettavasti loukkaa kumppania on varmaan se raja? Toki kumppani voi loukkaantua ihastumisestakin, mutta sillehän ei mitään voi.
Vierailija kirjoitti:
Onko ihastuminen pettämistä? Vai siitä kertominen? Tapaaminen? Kerro.
Ei kukaan voi päättää ihastuuko toiseen vai ei mutta siitä eteenpäin kaikki muu perustuukin jo omaan päätökseen.
Yleensä nämä ihastukset hiipuvat aika nopeasti ellei itse ryhdy aktiivisesti muuttamaan niitä oikeaksi suhteeksi joten mitä vähemmän analysoit ja avaudut kenellekään ihastuksistasi, sitä nopeammin se menee ohi ja sitä parempi kaikille.
Muista että tapaaminen ei ole pettämistä mutta ainoa syy siirtyä pelkästä ihastuksesta konkreettiseen toimintaan on se että haluat viedä suhteen loppuun saakka. Ellet ole vakaasti päättänyt aikovasi pettää, älä ota tuota ensimmäistäkään askelta. Siitä ei ole mitään iloa kennellekään mutta aiheuttaa pahaa oloa jos se jää vain tuohon tai peruuttamatonta vahinkoa paljastuessan.
Siinä kun pippeli menee pimppiin, mutta jos välissä on kumia, ei lasketa vielä pettämiseksi.
Millähän tavalla siihen ihastumiseen voisi itse vaikuttaa? Sitten eri juttu, jos sille tekee jotain.