NUKUIN VIIME YÖNÄ 9 TUNTIA JA SILTI VÄSYTTÄÄ.
Silmät tuntuvat väsyneiltä ja töissä haukotuttaa 1 Minuutin välein.
Heräsin ekan kerran vähän ennen 7 , mutta nukahdin uudelleen. Sitten heräilin ja torkuin ajan klo 7-8.
Miksi minua väsyttää aina? Vai johtuuko siitä, että olen tylsistynyt?
Vai heräilyistä aikaseen aamulla?
Nukuin siis sen 8h kunnolla ja sitten se yks tunti meni vähän huonommin mutta nukuin kuitenkin.
Kommentit (17)
Nukun minäkin 9-10 h yössä mutta testin mukaan uneni ei ole ollenkaan palauttavaa. Siis mitattiin syketää yön ajan. Syytä en tiedä. Aina väsynyt.
ettei olis vääristynyt kortisolin eritys/ rytmi? eli aamuisin on matalat arvot ja iltaa kohden korkeat....kun normaalisti terveenä ne on juuri toisin päin eli kortisolia on aamuisin eniten ja iltaa kohti arvot laskee huimasti.
kortisoli selviää tavallisella verikoe testillä, s-korsol.
Rautakuuri, säännölliset ateriat. Niillä alkuun.
NUKUTTE LIIKAA. 7-8 TUNTIA ON RIITTÄVÄ.
Nyt alkaa myös olla siitepölyä jo. Mulla siitepölyallergia aiheuttaa juurikin väsymystä yhtenä oireena.
Minulla on ollut viime aikoina ihan sama juttu. Todella inhottavaa kun herää väsyneenä, välillä ihan naatti yhdeksän tunnin unien jälkeen. Olen miettinyt sellaistakin vaihtoehtoa, että hengitys olisi jotenkin liian pinnallista, eli ei saa kunnolla happea yön aikana. En tiedä, olen kuitenkin hoikka ihminen ja ihan hyvässä kunnossa.
LIIKUNTA JA SOKERIARVOT
Mene lääkäriin.
No paljonko oot nukkunu aikasimpina öinä? Ootko kuullu univelasta?
Vierailija kirjoitti:
Nukun minäkin 9-10 h yössä mutta testin mukaan uneni ei ole ollenkaan palauttavaa. Siis mitattiin syketää yön ajan. Syytä en tiedä. Aina väsynyt.
Liian pitkät yöunet on haitaksi ja väsyttää enemmän kuin piristää.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Nukun minäkin 9-10 h yössä mutta testin mukaan uneni ei ole ollenkaan palauttavaa. Siis mitattiin syketää yön ajan. Syytä en tiedä. Aina väsynyt.
Liian pitkät yöunet on haitaksi ja väsyttää enemmän kuin piristää.
OK. Eli kun illalla kellahdan puolikuolleena sänkyyn klo 9 niin pitäisi laittaa kello soimaan joskun kolmen neljän aikaan aamuyöllä?
Narskutteletko öisin? Öinen narskuttelu johtaa siihen, että uni on hyvin pinnallista ja huonolaatuista.
http://www.yths.fi/filebank/1946-Uniopas_2013.pdf
"Unitila on ihmisen toinen olomuoto, joka käsittää kolmanneksen
koko elämästä. Normaali unentarve aikuisella on keskimäärin
7-8 tuntia yössä. Toisilla riittää viisikin tuntia, mutta jotkut
saattavat tarvita 10 tuntia. Kuusi tuntia hyvälaatuista yöunta
saattaa olla terveyden kannalta parempi kuin 8-9 tuntia huonolaatuista unta.
Unen tarve vaihtelee eri elämäntilanteissa;
rasittava työ- ja
opiskeluvaihe, toipilas- tai raskausaika ja muun muassa runsas
fyysinen harjoittelu voivat lisätä unen tarvetta, kun taas iloisen
asian odotus, rakastuminen tai innostus pitää virkeänä vähästäkin
unesta huolimatta!"
kakkonen tässä, minulla on purentakiskot joten narkusttelusta ei ole kyse. Uniapnea voisi olla siinä muodossa, että hengitys vaimenee. Kuulemma minusta ei oikein saa selvää, olenko edes hengissä kun nukun (miesystävän raportin mukaan). Pitäisi varmasti mennä tutkimuksiin.
ehdottomasti kannattaa tutkituttaa tuo uniapnean mahdollisuus, koska siihen liittyy monia riskejä.
Korkea aika hakea rautatabletteja tai RaMaVittia.