Kuinka paljon ulkoilette koiran kanssa arkisin?
Erityisesti työssäkäyvät. Paljonko lenkkeilette joko ajallisesti tai kilometrimääräisesti koiran kanssa niinä päivinä kun olette työssäkin? Etusivulla on keskustelu "Mikä koirarotu sopisi meille?" ja siellä kerrottiin että ulkoilua päivälle olisi noin 1-2h. Määrä lytättiin täysin, ei kuulema pitäisi ottaa koiraa ollenkaan. Minä olen aina pitänyt itseäni ihan suht vastuuntuntoisena koiran omistajana ja meillä arkisin ulkoillaan noin 1.5h. Puoli tuntia aamulla, päivällä ja illalla. Arkipäivistä ehkä kahtena viidestä tulee käytyä yksi tunnin lenkki, tällöin määrä on 2h. Pyrimme lähtemään metsäpoluille, pururadalle ja ihan eri alueille vähintään kahtena päivänä viikossa. Onko tämä oikeasti ihan liian vähän?
Mainitsethan myös rodun! Meillä japanin pystykorva.
Kommentit (4)
30-60 minuuttia aamupäivällä ja illalla. Aamulla ja päivällä pääsee pissalle pihalle. Cardigan corgi. Satunnaisesti pitkiä metsälenkkejä vapaana ja muuta sellaista. SItten on myös muunlaista aktivointia (aksaa, vieheleikki, tokoa...) omistajan intressien mukaisesti.
Meillä 12-vuotias cockerspanieli. Nuorena se sai todella paljon liikuntaa, ei meillä ollut muutakaan tekemistä kuin hyysätä sitä. Nykyään se saa kaksi n. 20 minuuttia kestävää pissalenkkiä + yhden tuota vähän pitemmän lenkin päivässä. Liikunta se ei juurikaan saa, sen maksimivauhti on 2 km tunnissa, koska sillä on niin paljon nuuskittavaa.
Koira elää sen 15 vuotta. Sinä aikana ehtii elämässä tapahtua paljon. Aina ei elämäntilanne vaan salli mitään megapitkiä lenkkejä. Ei koiraa silti aleta se vuoksi lopettamaan tai siirtämään pois sille rakkaasta ympäristöstä. Useimmat koiranomistajat elävät varsinkin sen ensimmäisen koiransa kanssa sellaiseen muutaman vuoden touhukkaan vaiheen että koiraa lenkitetään tomerasti, mut tavallisille kuolevaisille tuohon pitkään ajanjaksoon sattuu ja tapahtuu kaikenlaista, vaikkapa se että saadaan lapsia, erotaan, otetaan matkatyö, sairastutaan, aletaan omaishoitajaksi tai mitä vaan. Aina juuri siihen koiran lenkittämiseen ei ole aikaa ja voimia. Jos koira kuitenkin pääsee kolme kertaa päivässä pihalle niin, että saa kunnolla tehdä tarpeensa, niin se minusta riittää.
Meillä on aamuisin ja iltaisin aika pikaiset pissalenkit. Työpäivän jälkeen sitten tunnin lenkki.
Viikonloppuisin ja muina vapaapäivinä mennään koirametsään kerran päivässä. Siellä saa juosta ja remuta ihan rauhassa tunnin ajan. Tämän lisäksi pari 20min lenkkiä päivällä ja illalla.
Kotona touhutaan aika paljon. Piilotellaan nameja/leluja, heitellään palloa jne.
Sekarotuinen 5v koira.
Mäyris. Puolisen tuntia aamuin illoin, päivällä tunnista kahteen.