Opamox 15mg
Lääkäri määräsi ahdistuneisuuteen. Kokemuksia kyseisestä lääkkeestä? Kyseessä bentsodiatsepiineihin kuuluva lääke. Miten uskaltaako ajaa autoa?
Kommentit (8)
Jos ei ole kokemusta entuudestaan pillerit idn syömisestä niin en lähtis ajaan. Kohtalaisesti n vahva lääke.
Ei siitä nyt mitenkään "sekaisin" mene, mutta en välttämättä lähtisi rattiin. Unettaa ja varmasti voi vaikuttaa myös reaktiokykyyn ko. lääke.
Jos ajatus auton ajamisesta ahdistaa sua, lääkeannos on liian pieni.
Kokeile ensin parina sellaisena päivänä, ettei ole pakko ajaa autoa. Sitten huomaat, mikä on lääkkeen vaikutus sinulla, ja tuntuuko että olet ajokykyinen. Olen juuri lueskellut netistä kokemuksia ko. lääkkeestä, ja toiset kauhistelevat sitä miten 15 mg vetää pään ihan juntturaan - no, itsellä oli eilen tosi paha ahdistuspäivä ja jouduin ottamaan 4 x 15 mg, eikä sillä ollut muuta vaikutusta kuin että se leikkasi vain sen pahimman kärjen ahdistukselta pois. Enkä ole käyttänyt lääkettä kuin pari viikkoa, joten toleranssista ei ole kyse. Eli vaikutus on yksityiskohtaista ja riippuu myös ahdistuksen voimakkuudesta. Minulla ei ole aiheuttanut väsymystä eikä sekavuutta, hidastumista tms. Kokeile, niin tiedät.
TODELLA yksilöllistä. Joku tarvitsee ison annoksen, mä taas reagoin niin herkästi että mulle riittää vaikeaankin ahdistukseen neljäsosatabletti. Älä lähde rattiin ennen kuin olet kokeillut miltä olo tuntuu.
Ei rattiin ainakaan alkuunsa.
Olen joutunut käyttämään Oxamin 15 mg jo n. 15 vuotta. Unilääkettä en tarvitse, mutta en pysty ahdistukseltani nukkumaan ellen ota yhtä tai puolitoista tablettia 15 mg Oxaminista.
Annosta ei ole tarvinnut nostaa. Joskus joudun ottamaan päivälläkin yhden 15 mg:n jos on pahoja aikoja, jolloin _vuorokausiannoksen_ maksimiksi tulee 30-35 mg. Se päivällä otettu 15 mg saattaa mua ramaista, mutta ei nukahduta päivällä. Poistaa vain sen tuskaisuuden jolloin pystyn toimimaan ja voisin kuvitella ajavani autoakin.
Mutta sinulle, kun aloittelet vasta lääkettä, niin ei missään nimessä rattiin saman päivän aikana.
Lääkäri määräsi raskauden viimeisellä kuulla synnytyspelkoihin. Muutamana päivänä otin ja sitten riitti. Nimikin on jo pelottava.