Vauvan kantoliinaprotesti - käykö teille näin?
Melkein kolmekuinen poikaseni nukkuu usein kantoliinassa päiväunet ja viihtyy siellä vaihtelevasti 0.5 - 2 tuntia. Välillä hän herää ja avaasilmänsä, mutta jatkaa sitten uniaan. Kunnolla herättyään vauva alkaa liikehtiä levottomasti ja haluaa pois - huitova ja aktiivinen vauvani viihtyy hereillä paremmin lattialla huovan päällä.
Pari päivää sitten poika nukahti tutti suussa kantoliinaan. Kävin 700 metrin päässä olevassa lähikaupassa ja juuri vihannestiskillä tunsin vauvan alkavan liikehtiä.... Lapsen tuntien valitsin loppuostokset pikavauhtia ja yritin samalla hyssytellä häntä. Kävelin nopeasti takaisin kotiin, mutta takkini kauluksesta pistävä pieni naama alkoi näyttää yhä tyytymättömämmältä. Onneksi vasta kotiovella liinasta kuului VÄÄÄÄÄ.
Mitä teette vastaavissa tilanteissa? Kesällä mitään ongelmaa ei olisi ja vauvan voisi hyvin poistaa kantoliinasta hetkeksi. Takkini alla oleskeleva talvivauvani ei kuitenkaan ollut tarpeeksi puettu jalkoja ja päätä lukuunottamatta.
Kreatiivi (aloitteleva kantoliinailija)