Olin kuolla nauruun lukiessani tuota yhta ketjua siita, saako vai eiko saa kertoa ystavien asioita omalle miehelle. Siina kavi taas ilmi se ikuinen totuus, etta osa ei vaan suostu
ymmärtämään toisenlaisia ratkaisuja kuin itse tekee. Mitä tekemistä sillä, kertooko kaverin jutuista puolisolle, on ihmisen itsenäisyyden tai epäitsenäisyyden kanssa?
Minusta jos toinen varta vasten pyytää, ettei jotain asiaa kerrota muille, silloin on parasta noudattaa tätä toivetta, mutta muuten voi ihan hyvin itsenäisyyttään menettämättä kertoa (tai olla kertomatta) asiaa eteenpäin.
Luuletteko, että teidän asianne ihan hirvittävästi kiinnostavat toisia ihmisiä? Minä ainakin unohdan hyvin nopeasti kavereiden kertomat " suuret salaisuudet" ja jutut, joita mieheni joskus kertoo yhteisistä tutuista. Eivätkä ne jutut siitä pidemmälle leviä, eikä teitä ja teidän juttujanne jakseta ainakaan meillä pitkään pohdiskella, jos niistä joskus sattumalta tulee jotain juttua.
Kommentit (6)
Vierailija:
Eli jos en halua niitä kertoa kaverin miehelle niin minusta on törkeää jos kaveri tekeen sen.
....
Minusta se on aika surullista ettei ihmisellä ole yhtään ihmistä miehensä lisäksi johon voisi luottaa niin paljon että uskaltaisi vaikeista asioista puhua.
Mitä minä siitä välitän, onko ihmiset kiinnostuneita mun asioistani? Nehän ovay MINUN asioitani, ainakin minulle tärkeitä.
Vierailija:
Mitä minä siitä välitän, onko ihmiset kiinnostuneita mun asioistani? Nehän ovay MINUN asioitani, ainakin minulle tärkeitä.
Heille voi kertoa mitä tahansa, ei mene eteenpäin.
Muista en ole _ihan_ varma joten sitten vähän sen mukaan...
Mutta se ei naurattanut, että hyvin monet eivät erota ystävyyttä omasta parisuhteestaan.
Iste mietin tarkoin kerronko parhaalle ystävälle kaikkea, koska tiedän, että hän kertoo miehelleen. Ja ystäväni mies aikamoinen lörppö. Jos tämä mies saa tietää jotain, niin hän kertoo sen viimeistään sit kun saa yhden pullon olutta ja yleensä levittelee asioita vitsin varjossa. Hän ei kertakaikkiaan pysty pitämään salassa mitään!
Olen oppinut pitämään tietyt asiat salassa myös ystävältäni. Näin kaikille paras eikä syty turhia sotia.
Eli jos en halua niitä kertoa kaverin miehelle niin minusta on törkeää jos kaveri tekeen sen.
Luin n. puolet ketjusta, ja pisti silmään se, kun joku sanoi ettei kerro ystävilleen mitään minkä ei halua leviävän eteenpäin. Minusta se on aika surullista ettei ihmisellä ole yhtään ihmistä miehensä lisäksi johon voisi luottaa niin paljon että uskaltaisi vaikeista asioista puhua.
Kun on itse epäluotettava niin ei voi luottaa muihinkaan.