kuinka jaksaa odottaa yhteenmuuttoa
Hullu aloitin suhteen miehen kanssa, joka asuu n. kolmen sadan km:n päässä. Ollaan molemmat lähivanhempia. Lasten koulut, ystävät, lähiukulaiset, työpaikat, omat ystävät jne.kaikki omilla kotikunnillamme. Itsellä vielä iäkäs vamhempi, joka tarvitsee apua viikoittain.
Miehellä itse rakentama uudehko talo, josta ei ole halukas muuttamaan.
Kestääkö kaukosuhde viikonloppu-näkemisillä sen kymmenen vuotta että kouluikäiset ovat lentäneet pesästä? Mies odottaa minun lapsineni muuttavan jo "lähiaikoina". En tiedä missä vaiheessa uskallan repiä meidät pois tutusta ja turvallisesta... Ei ole kuulemma hyväksi ala-asteikäisenä vaihtaa koulua, ei varsinkaan murrosiässä...Mikä on sopiva hetki?
Pitääkö hylätä täydellinen sielunkumppani vai antautua miehen "tahtoon"? Vahva tunne, että mies ei todennäköisesti jaksa odottaa noin kauaa.
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Muutat sinne ja ero tulee alle vuodessa.
Just sillä hätäilemällä en haluaisi tätä pilata.
Nähty ja kuultu on, miten uusperheiden perustamisen saa menemään persiilleen. Tyhjän päällekään en arvaa lähteä...
Ap
Muutat sinne ja ero tulee alle vuodessa.