Millaisia liikunnallisia tuokioita voisi pitää yhdelle lapselle?
Ikää lapsella 6v ja tosiaan vain 1 lapsi touhussa mukana. Itselläni lyö perinteisen temppuradan lisäksi ihan tyhjää:/
Kommentit (15)
Fröbelin palikat -dvd ja sitte jumppaatte ihan hulluna!
Kiitos, lisää vaan! oman haasteensa tuo sekin, että keston pitäisi olla ainakin ½h ja ei esim noissa kuvakorteissa (nekin pitäisi jostain raapia kasaan) jumppaliikkeineen hirmu kauaa mene..
ap
Hiihtoa, luistelua, tanssia, metsässä kävelyä yms.
Kumpikin keksii esim. kaksi uutta "lajia", missä otatte toisistanne mittaa. Sopivan älyttömiä, missä ei voi voittaa hampaat irvessä.. ;)
No juttujahan voi yhdistää... Fröbelinpalikka (tai joku muu musiikki) tanssia, jumppalorupussin liikkeitä jne
Ilmeisesti on neuvolasta tai pk:statukseesi annettu tehtäväksi? Mulla on sellainen kokemus, että lasta on yksinään aika vaikea saada tekemään jotain jumppahommia. Paras on joku ohjattu harrastus, esim. liikuntaleikkikoulu, tai sitten joku oikea tekeminen, esim. hiihtäminen, sählyn pelailua tai pallon potkiminen. Leikkikavereita kylään ja esim. lattiaan ei saa koskea -leikki käyntiin.
Lumikasoihin kiipeilemään eli vuorenvalloitusta
Niin, tämän tulisi tapahtua sisätiloissa päiväkodissa.
ap
Meillä jumpataan yhdessä. Eli ensin toinen saa näyttää liikkeitä ja tehdään perässä ja sitten vaihdetaan.
Vähän täytyy kyllä nähdä itse vaivaakin... Eli teeppä ne "jumppakortit" siis. Netistä löytyy liikunta ohjeita lapsille vaikka millä mitalla kun jaksat eri hakusanoilla googletella. Esim. Nuori suomi. Joskus voi olla vaikka eläinteema "liikutaan kuin kuvassa oleva eläin". Minkälainen varasto liikuntavälineitä teillä on. Pallon kanssa saa jo monta juttua kaksikin tehtyä, hernepussi on helppo tehdä jos ei löydy. Aarteenmetsästystä eri tavoilla liikkuen. Onko puolapuita, mattoja? Rytmisen liikunnan tyyppisiä harjoituksia, voitte yhdessä katsoa videolta mitä alkaisitte treenaamaan.
Miksi vain yksi liikkuu päikyntiloissa yksin?
Vierailija kirjoitti:
Niin, tämän tulisi tapahtua sisätiloissa päiväkodissa.
ap
Miksi sisällä ja miksei muuta ryhmää voi ottaa mukaan?
Etsi käsiisi kirja "lapset liikkumaan" ja löydät vaikka mitä ideoita
Laitatte ovenkarmiin tangon ja harjoittelette siinä lapsen kanssa leuanvetoa.
Eri tasoissa liikkumista, nopeasti-hitaasti, takaperin-etuperin
Mieti joku teema ja ala rakentaa sen ympärille. Esim. meri: maa-meri-laiva, pumppulaulu, kapteeni käskee, leikitään kaloja, meritähtiä, delfiinejä jne.
Vierailija kirjoitti:
Niin, tämän tulisi tapahtua sisätiloissa päiväkodissa.
ap
Nyt vähän ammatillisuutta kehiin.
Kortteja, joissa on joku liike, sijoiteltuna ympäri tilaa. Laululeikkejä, musiikin mukana liikkumista, kun musiikki lakkaa, mene johonkin tiettyyn asentoon.