Hei keksikääs, mikä voisi olla hyvä kesätyö kovakuntoiselle?
Työ, jossa voisi hyödyntää kovaa fyysistä kuntoa?
Kommentit (18)
Posti, puutarha, raksa, varasto, hyllyttäjäkin tarvii hyvät käsivoimat
Vierailija kirjoitti:
Haudankaivaja
No eipä niitä hautoja juuri käsin kaiveta nykypäivänä.
Laudankantaja tai muurarin apupoika raksalla.
Riippuu siitä mitä osaat. Metsänraivaus vaatii jossain määrin hyvää kuntoa. Rakennuksella apumiehenä. Kivien keruu kylvetyiltä pelloilta on aikamoista, mutta sitä hommaa ei ole kuin viikko keväällä.
Mihin tahansa tuotantolaitokseen tai varastoon, jossa tuoteet pakataan tai varastoidaan käsin.
Teet sähköyhtiön kanssa sähkönmyyntisopimuksen ja alat polkemaan kuntopyörällä sähköä verkkoon.
Varmasti olisit kesän jälkeen kovassa lyökissä ja ehkä muutaman euron rikkaampikin.
Pesulaan vaan! Siellä vedetään ja työnnetään vähintään 50-kiloisia rullakkoja. Urakkapyykkärinä saat mättää päivittäin satoja kiloja pyykkiä koneeseen ja ainakin ennen sillä pääsi hyvälle liksalle.
Tietenki siivous. Muistan kun ite opiskeluaikana siivosin ja meno oli aivan helvetillistä. Ihan hirveä tahti ja joka kohteessa meni yliaikaa. Olin aivan horkassa yötä myöten kuumuuden ja rasituksen takia. Sitten näin omassa aineryhmässäni olevan pojan (ihan lihaksikas) rappaamassa taloyhtiön pihamaalla kivetyksestä pois olemattomia rikkaruohoja, ja näytti siltä että ihmetteli ihtekin että onko tämä muka työtä vai ei -saman firman paita päällä. Kyllä harmitti.
Atrialle tai vastaavalle teurastamoon tai lihanleikkaajaksi. Siinä tarvitaan poweria, kun puolikkaita sianruhoja nakkelee. Vuorotyöstä saa myös hyvän liksan.
Vierailija kirjoitti:
Pesulaan vaan! Siellä vedetään ja työnnetään vähintään 50-kiloisia rullakkoja. Urakkapyykkärinä saat mättää päivittäin satoja kiloja pyykkiä koneeseen ja ainakin ennen sillä pääsi hyvälle liksalle.
Komppaan. Olin nuorena mattopesulassa ja sai kyllä treeniä päivän aikana.
Fillarilähetti, tai duuni muuttofirmassa roudaamassa ihmisten kamoja.
Postinkantaja