Tylsä gallup - käytätkö tomutustelinettä?
Tässä käydään (ammatti)keskustelua että pitääkö taloyhtiöiden pihoilla välttämättä nykyään olla tomutustelinettä (=pölytys-, tamppaus-, mattoteline). Ja jos niin mahdollisesti kuinka monta? Käytättekö, kuinka usein, oletteko joutuneet jonottamaan vuoroa? Jos et käytä siksi että sitä ei ole, tai on kaukana, niin käyttäisitkö sitten jos jokaisen ulko-oven vieressä olisi sellainen?
Kerro myös jos vastustat ja syy (ärsyttävä ääni, pöly, kaikilla on superimuri).
Kiitos arvokkaasta panoksestasi ( ja toivon että edes joku jaksaisi vastata :).
Kommentit (2)
En käytä, koska en halua raahata melkein neljän neliömetrin kokoisia, paksuja nukkamattojani edestakaisin. Keittiön tukevat, kunnolla kantatut puuvillamatot käyvät vuorotellen pesukoneessa, joten niitäkään ei tarvitse viedä ulos. Joskus kovalla pakkasella käy mielessä, että voisin viedä nukkamatot ulos hankeen, mutta en ole kertaakaan vielä vaivautunut; mattoni ovat aika kivat ja tosi kalliit, joten joku saattaisi vaikka haluta ne itselleen. Teline on talon toisella puolella ihan vilkkaan pikkutien vieressä.
En tiedä, käyttääkö joku tämän pienkerrostalon tamppaustelinettä. Huoltoyhtiö kyllä lapioi lumeen polun telineelle asti, mutta mattoja en ole siellä nähnyt sen jälkeen, kun äärimmäisyyteen asti siivoushullu naapurini muutti pois jokunen vuosi sitten.
Ei tarvita tänä päivänä. Mattoja ei saa piiskata, pöly palautuu takaisin alta aikayksikön, lisäksi ulkoilman saasteet ja siitepölyt tarttuvat.
Asumme neljän kerrostalon yhteispihassa, missä näitä on kaksi, enkä ole nähnyt, että kukaan käyttäisi.
Rumia ovat lisäksi.