Mitä tuotteita hipelöit ja puristelet kaupassa ennen ostopäätöstä?
- Kurkku,tomaatti, päärynä jne.
- banaanit.
- kahvi (onko ottanut ilmaa itteensä)
Kommentit (31)
En mitään, onneksi ei tarvitse ostaan mitään muuta kuin välttämätön, mitä niitä puristeleman.
Ferraria olen jonkun kerran kaupoissa hiplaillut, mutta en ole vieläkään tehnyt ostopäätöstä.
En puristele mitään. Varovasti saatan pyörittää ja katsoa onko tomaatti hyvä. Puristelun jälkeen hedelmät ovat entisiä. Haistan monia tuotteita. Esim. hyvän omenan, appelsiinin ja ananaksen tunnistaa hajusta. Ja puolikkaat melonit.
Mua ärsyttää maailman eniten kaikki ne tomaattienhiplailijat yms.
Joskus saatan avokadoja hieman "puristella", muita en.
Karkkipusseja, joissa on useita eri sorttisia karkkeja ja pussissa ikkuna. Kurkistelen eri pussien ikkunasta ja vertailen, mistä näkyy eniten mun suosikkeja ;) Ja ostan sitten sen.
Avokadoja. Ei niitä muita tarvi puristella. Tietty joitain kannattaa pyöritellä ja katsoa, että on kunnossa. :)
Leipää. En osta kivikovaa leipää.
Vaatteita. Jos vaatteeseen jää puristamisesta ryppyjä, en osta.
Mandariinejä.
Muista tavaroista pyyhkeitä ja vaatteita. Myös lakanoita, jos mahdollista. Ja mattoja. Tyhmää, jos saa kovan ja jäykän kankaan kun odotti pehmeää ja mukautuvaa.
Varmaankin kaikki irtokappaleina myytäviä hedelmiä kuten mandariineja, omenia ja banaaneja sekä tuoretta leipää.
Minä myös tunnustelen avokadoja, en halua kivikovia enkä ylikypsiä. Tomaatin pyöräytän ympäri, mutta en puristele.
Kaikki hedelmät ja vihannekset
Kana/jauheliha paketit (että se muovi on varmasti ilmatiivis)
Kananmunapaketit avaan ja katon että munat ehjät