Tiedätkö onko lapsesi opettajalla omia lapsia?
Kysymys tuli mieleeni kun tapasin viikonloppuna junttisukuani ja muuan mamma vaahtosi miten hänen lapsensa ope on lapseton eli ei voi osata opettaa kun niitä omia ei ole.
Itse en siis todellakaan tiedä kahden lapseni opettajien lapsitilannetta eikä edes kiinnosta :D
Kommentit (11)
Onnee sun suvusta...
Alakoululaisteni opettajien perhetilanteet tiedän/olen tiennyt, sen jälkeen ei mitään tietoa. Neljä naisopettajaa, joista kahdella oli melkein aikuisia lapsia, yhdellä oli taapero ja yhdellä ei lapsia lainkaan.
Taaperon äiti oli opena ihan jees, ei valittamista, ja noi loput on olleet aivan huippuja.
Juu, kyllä lapsitilanne on ollut selvillä. Ekalla oli 2 ja lähti synnyttämään sruraavaa, tokalla oli 2, kolmannella ei ollut, mutta sekin sitten jäi äitiyslomalle, neljännellä viiskymppisellä ei ollut lapsia ja viidennellä viiskymppisellä miesopella ei ollut lapsia.
Joo on, open lapsi on samalla luokalla !!
Voi ei, tähänkö se ammattitaito nyt sitten kaatui! Terveisin tahattomasti lapseton juuri valmistunut opettaja
Tiedän kahden lapseni opettajista, että heillä on lapsia. Yhden lapsen opettajan lapsitilanne ei selvillä.
Pitääpä muistaa seuraavalla lääkärikäynnillä kysäistä lääkäriltä, että kai hän on syövän itsekin sairastanut. Eihän mokomalla muuten voi olla mitään merkittyjä minun hoitoa suunnitella.
Merkittyjä, meriittejä... Kiitos vaan ennustava tekstinsyöttö
Tiedän, opella on vuotta nuorempi ja pari vuotta vanhempi pojat kuin nyt opettamansa luokka.
Ihan itse kertoi vanhempainillassa.
Enpä tiedä eikä pahemmin liikuta, kun en usko tuon vaikuttavan pedagogisiin kykyihin mitenkään... Ite oon päiväkodissa töissä ja meillä on siellä pari lapsetonta lastenhoitajaa, joista toinen aivan ihana, toimii kaikkien lasten kanssa, kun omia olisivat, toinen taasen jotenkin pidättyväinen (ottaa kyllä lapset huomioon, muttei niinkään tuollainen syli auki kaikille persoona).
Tiedän, että on. Tiedän siitä, että (mies)opettaja oli viime vuoden hoitovapaalla ja siitä, että lapseni on nähnyt opettajansa tanssikoululla poikaansa odottamassa tanssitunnilta. Muuten ei kyllä ole opettajan lapsiasiat tulleet eteen.
Jonkun tiedän, kun on olleet lapsen tarharyhmässä tai myöhemmin koulussa, siis pettajien lapsrt. Jonkun siksi, että ovat olleet isyys- tai äitiyslomilla. Yhden open tytär on joskus sijaistanut isäänsä. Lapsella siis useita opettajia jo alakoulussa (vieraskielinen koulu ).