Oon todella kipeä ja pitäisi raahautua 2 lapsen kanssa työterveyteen
Miten te muut selviätte näistä tilanteista? En jaksa kävellä edes keittiöön ilman että menen välillä hetkeksi makaamaan lattialle. Kaksi vanhempaa lasta lähtee pian kouluun mutta kaksi pienempää jää kotiin. Tulee hiki kun ajatteleekin sitä kun tänään täytyy lähteä kahden pikkulapsen kanssa liikenteeseen. :(
Kommentit (30)
Eikö sun lapset käy päivähoidossa, jos kerran itse käyt töissä?
Ai niin, tämä on av ja pian ap keksii tarinalleen jatkoa.
Niin, minäkin ihmettelen, että miksi lapset ei mene hoitoon? Sairausloma ei ole lastenhoitolomaa. Joten kokemusta ei ole.
Voit viedä lapset hoitoon ja levätä koko päivän työterveyden jälkeen.
Jos on flunssa/influenssa niin burana 800mg naamaan 30min ennen lähtöä. Kuume laskee reissun ajaksi. Äkkiä takas kotiin lepäämään. Taksillakin voisit mennä matkat jos rahaa riittää.
Kuopusta en halunnut viedä hoitoon kun oon kerran kotona ja siitä sovin jo eilen hoitajan kanssa. Tänä aamuna herätessä olo oli vielä huonompi enkä yksinkertaisesti pystynyt viemään toista eskariin. ap
Vierailija kirjoitti:
Kuopusta en halunnut viedä hoitoon kun oon kerran kotona ja siitä sovin jo eilen hoitajan kanssa. Tänä aamuna herätessä olo oli vielä huonompi enkä yksinkertaisesti pystynyt viemään toista eskariin. ap
No turhaan itket, että miten jaksat. Itse halusit pitää kotona, vaikka olet kipeä
Tarkoitus oli viedä eskarilainen mutta en pystynyt, kun en jaksa edes seisoa.
Kyllä lapset kuuluu viedä hoitoon josnon työelämässä ja itse kipeä (paitsi herkästi tarttuvissa taudeissa kuten vatsatauti). Toipuminen on hitaampaa jos lapset kotona.
Mene taksilla. Salli itsellesi sen verran helpotusta. Näin lapsia ei tartte pukee niin hyvin, pelkät kengät ja takki riittää.
Enkä kyllä sen puoleen olisi pystynyt pienimpääkään viemään.
Ota buranaa ja panadolia ja menkää taksilla.
Soita sit taksi ja kavereille tsi sukulaisille . Voi kun teet ksikki vaikeaksi. Ootko edes aikuinen kun teet kaikki vaikeaksi. Palstailla kyllä sujuu hyvin.
Lasten isä hoitamaan siksi aikaa lapsia tai vanhin lapsi.
Taksiin kaikki. Sillä päiväkodille. Soitto sinne että tulevat hakemaan lapset taksista. Taksilla työterveyteen.
Ja sitä buranaa jotta pysyt pystyssä.
Lapsen isä on työmatkalla ulkomailla eikä voi auttaa, vai mitä?
Joskus sitä ihmettelee, kuinka nämä avuttoman ihmiset ovat voineet saada useammankin lapsen.
Jos tämä on provo, niin miksi ihmeessä provoat tällaisella asialla?
Ihan älytöntä taas yrittää olla joku superäiti ja pitää sairaana lapsia kotona vaikka voisi hoitoonkin viedä. Tivasipa kyllä kerran meidän lapsen perhepäivähoitaja mieheltäni että miksi lapsi ei jäänyt kanssani kotiin kun olin sairaana. Joo, tosi fiksua hommaa ehdoin tahdoin pitkittää tautia.
Ai, kyllä mulla on jäänyt lapset kotiin kun olen itse sairastanut. En olisi edes jaksanut päiväkodille asti kävellä useimmiten. Sitäpaitsi olen ihan kuvitellut, että lapset saa olla hoidossa vain työpäivien ajan, ei muuten. Mutta joo, itselläni on myös työterveyteen 30km matkaa ja taksilla olen kipeänä mennyt. Mulla ei edes ole autoa.
miksi ne pienemmät ei mene hoitoon?