Nainen juttelee iloisesti kun sattumalta törmää muttei muuten pidä yhteyttä?
Minulla on nyt tilanne että kaksi naista (toinen työpaikalla, toinen asuu samassa talossa) juttelee oma-aloitteisesti kun tavataan. Lisäksi molemmat haluaisi lounastaa kanssani ja jakaa niin puhelinnumeroa kun sähköpostia.
Mutta.
Kumpikaan ei pidä muuten aktiivisesti yhteyttä. Toisesta en ole kuullut sitten uudenvuodenaaton, ja toinen on ollut viimeiset kolme viikkoa toisessa toimipisteessä.
Mikä menee siis pieleen?
Kommentit (9)
Se, että luulet normaalia kanssakäymistä, tuttavuutta tai ystävällisyyttä kutsuksi seurustelusuhteeseen ja sänkyyn.
Ehkä ne sai selville, että oot av-mamma, säikähti ja lähti karkuun.
Olisko ns. hyvänpäiväntuttu. Ei sitä kannata turhan negatiivisesti ottaa, jotkut ihmissuhteet vaan toimii parhaiten niin. Ikävää se on sitten jos toinen yrittää aina jotenkin päästä hyötymään tapaamishetkellä.
Ota itse aktiivinen ote jos haluat katsoa, voisiko juttu kehittyä muuksikin. Ehdota vaikka, että nyt laitetaan oikeasti joku päivämäärä kalenteriin.
Sama vika. Kiva kun tavataan, muulloin on muutakin mietittävää.
Minä kanssa juttelen iloisesti kenen tahansa kanssa, myös esimerkiksi bussipysäkillä tai hississä. Se ei kuitenkaan tarkoita, että haluan olla sun BFF tai edes kaveri. Se on small talkia.
Peruskohteliaisuutta, et kiinnosta enempää.
Vierailija kirjoitti:
Peruskohteliaisuutta, et kiinnosta enempää.
Peruskohteliaisuuteen tai small talkkiin ei kylläkään kuulu oman puhelinnumeron jakaminen tähän tyyliin.
No miten ja millaisessa tilanteessa tätä puhelinnumeroa on sinulle tarjottu? Mitä tarkoitat numeron jakamisella? Ja molemmat ovat siis useampaan otteeseen tarjonneet omia yhteystietojaan ja pyydelleet sinua lounaalle? Mutta et ole mennyt? Ja nyt ihmettelet, miksi he eivät enää pidä yhteyttä? En ymmärrä yhtään, kuulostaa niin ihmeelliseltä...
Pidän todennäköisimpänä, että naiset ovat olleet peruskohteliaita eivätkä ole halunneet tyrmätä sinua, kun (huomaamattasi) sinä oletkin ollut tapaamisissa se innokkaampi ja yrittävät tällä tavalla viestittää, ettei oikeasti kiinnosta.
Olenkohan minä? Olen huono pitämään yhteyttä puhelimen tai netin välityksellä, vaihdan kuulumiset sun muut tapahtumat, kun tavataan kasvokkain.