Hoitajan vastaanotolla on käyty
"Kävin hoitajan vastaanotolla ja se tuttu hoitaja monen vuoden takaa otti minut vastaan. Oli kiva nähdä hänet pitkästä aikaa ja jutella. Kerroin hänelle viimeisimmät kuulumiseni ja myös viimeisimmät huoleni. Kerroin mitä minulle oli tapahtunut tuossa parin vuoden sisällä ja kerroin siihen liittyvästä pelostani, että entäpä jos se kaikki mitä tapahtui, ei olekaan vielä ohi. Hoitaja sanoi, että ei kannata rakentaa tuosta asiasta pelkoja, vaan kannattaa keskittyä iloisempiin asioihin. Tämäkin hoitaja on mukava kun ei arvostele eikä moiti minua pahaksi ihmiseksi vaan ymmärtää erilaisuuttani. Suurin osa on onneksi sellaisia, että ymmärtävät. Tuo hoitaja ymmärtää ja on myös valmis keskustelemaan asioista eikä ole yhtään sellainen, että asiat nyt vaan on niinkuin hän niiden haluaa olevan, vaan hän on valmis huomioimaan muitakin näkökulmia asioissa.
Hoitaja mittasi verenpaineeni ja nyt se minun verenpaine oli kohtalainen eli ei mitenkään mrkittävästi koholla. Se oli jotakin 130/86 se minun verenpaine eli aika hyvin verrattuna aiempiin vuosiin. Tuo sama hoitaja hoiti minun verenpaineasioitani vuonna 2011 ja silloin oli kerran viikossa verenpainekontrolli koska verenpaineeni oli suorastaan vaarallisen koholla. Nyt hoitaja antoi ohjeeksi, että minun pitää kotona itse mittailla verenpainettani ja jos verenpaine alkaa olemaan huomattavan koholla, niin silloin pitää varata terveyskeskukselle uudestaan aikaa. Nyt ei varattu seuraavia aikoja mutta tarvittaessa jos tilanne pahenee, voin varata ajan.
Kävin hoitajalla käynnin jälkeen kirjastossa lainaamassa kirjoja. Löytyi paljon hyviä kirjoja, joita alan tässä lukemaan. Sen jälkeen ajattelin syödä jotakin ja tiskata astiat ja tiskaamisen jälkeen vaihtaa hamsterin purut. Nyt alan lukemaan kirjoja."
Up