Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä olette hipeistä?

Vierailija
09.02.2016 |

Siis näistä lähinnä 18-30v nuorista aikuisista jotka pitää rastoja, käyttää Fjällräven-reppuja, omaavat kasvolävistyksiä, pukeutuvat ns. "luonnonläheisesti", opiskelevat yleensä humanistisia korkeakouluopintoja tai kansanopistossa, käyttävät kannabista, kannattavat fanaattisesti kasvissyöntiä ja eläinten oikeuksia, feminismiä, kierrätystä, vapaa-ajattelua jne. Itse luokittelen kyseisen kulttuurin lähinnä jonkinlaiseksi teini-iän ohittaneiden pissismiksi, massakulttuuriksi johon kuuluvat luulevat usein olevansa älykkäitä, itsenäiseen ajatteluun kykeneviä ja yksilöllisiä olematta sitä todellisuudessa.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
09.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mitään mieltä. Puolustan itse eläinoikeuksia, olen feministi, kierrätän, kulutan mahdollisimman vähän, olen kasvissyöjä ja pyrin mahdollisimman vegaanisiin valintoihin, tutkintoni on yhteiskuntatieteistä, pukeudun perinteisesti mutta vaatteissakin noudatan mahdollisimman vähän kulutuksen periaatetta eli ostan vain juuri sen verran vaatteita kuin tarvitsen, en käytä koruja koska kaivosteollisuus tuhoaa luontoa, en värjää hiuksia enkä meikkaa koska en halua käyttää yhtään enempää kemikaaleja kuin on pakko.

Ikää on yli viisikymmentä vuotta, joten teini-iän ohittamisesta on jo kulunut tovi.

Miksi sinulle on ongelma, että joku ajattelee, pukeutuu ja toimii eri tavoin kuin sinä?

Vierailija
2/3 |
09.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että ovat "hieman" todellisuudesta vieraantuneita. Ei ekologisuudessa mitään pahaa ole mutta tuon tason fanaattisuus on jo vähän eri asia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
09.02.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Arvostan sitten jos eivät käy töissä eivätkä opiskele. Opiskeleva tai työssäkäyvä "hippi" on teeskentelevä wannabe, ei aito hippi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kuusi neljä