mistä erottaa sydänperäisen ja muun rintakivun toisistaan?
nimim. sepelvaltimotautiko jo kolmekymppisenä?
Kommentit (13)
ja teen usein töitä kuumissa paikoissa. Kotona saattaa rintaa pistellä, mutta kunhan juon sellasen 0,5-1 litran vettä sellasen tunnin aikana niin helpottaa. Se on aika pelottava tunne.
Toisinaan sattuu vasemmalle puolelle pistävästi. Kipu ei ole säteilevä vaan voin kohdistaa sen aika tarkalleen vasemman rinnan alle..
Viimeisen parinkuukauden aikana muo on " pistänyt" vasemmalle, sydämmen alueelle. Todella pelottavaa!
Mulla tulee toi lähinnä makuulla olessa, mutta välillä muutenkin.
Ennen olin huolissani, mut sit kuulin selityksen että jos pystyy sormella osoittamaan mihin koskee niin ei johdu sydämestä.
..pistely. Se on semmosta vannemaista toispuoleista ja siihen usein sisältyy vielä pahoinvointia. Pistelet ja muut johtuvat jumissa olevasta selästä tai muusta.. Ja närästystäkin voi esiintyä ihan muuten vaan. Niin tosissaan menkää lääkäriin jos noin huolettaa. Voi 30-kymmpiselläkin sydän alkaa reistailemaan..
-tuleva hoitsu-
Mutta oon ajatellu että voisko se olla jokin syvempien lihasten jumiutuma joka säteilee sitten sekä rinta- että selkäpuolelle.
Vai voiko olla 34-vuotiaana sepelvaltimotauti jos kolesterolit on hyvät eikä verenpainekaan ole kovin paha?
rytmihäiriöt ovat tavallisia, jotkut tuntevat ne herkemmin kuin toiset. Ne tuntuvat pullisteluina tai jopa joskus ahdistavilta. Kylkivälilihakset saattavat olla myös kipeät tai venähtäneet jolloin kipu säteilee rintaan.
Kiitos! Huolestuin jo oikeasti, mutta tämä vannemainen ahdistava puristus joka tulee aina joskus, helpottaa kyllä kun relaa, ja etsii hyvän asennon.
Mutta jos oikeasti huolestuttaa, menisin lääkäriin enkä kyselisi neuvoa täällä!
erityisesti keskeltä. Moni erityisesti tietokoneen tai kirjojen parissa aikaansa viettävä kärsii Hicksin (saatoin kirjoittaa väärin) oireyhtymästä, joka on rintalastan rustojen tulehdustila. Kipulääkekuuri auttaa useimmin, rintakehää avaavat liikkeet, taukojumppa.
Voi olla tosi kovaa kipua.
Itse hakeuduin rintakipujen takia lääkäriin, otettiin sydänfilmi, joka normaali, sitten lääkäri tunnusteli rintalastaa tuosta keskeltä, ai että oli kipeä ja diagnoosi oli selvä.
välttämättä aiheuta mitään suunnatonta kipua, jos aiheuttavat mitään tuntemuksia kummallisempia, että voisi moista epäillä....
Mutta kyllähän tuo rintakipu kuitenkin on säteilevää, ja aivan erilailla painostavaa kuin muu kipu
...säteilevää luonteeltaan, useimmiten kaulalle ja vasempaan käsivarteen.
Sepelvaltimotautiin liittyy kammottava väsymys ja voimattomuus.
Närästys eli rinnanaluspoltto sekoitetaan usein sydänperäisiin rintakipuihin.