Hauck:in kaksostenrattaat.. kokemuksia?
Olen kiinnostunut kokemuksista nimenomaan noista kaksostenrattaista.
Pyörät vaikuttavat kunnollisilta, mutta mahtuuko vauvan kantokassi ja meneekö selkänoja makuuasentoon asti? Löysin vaunut -06 mallisto hintaan 250¿.
Kiitos!
maryanne
Kommentit (6)
meillä on juuri edellisen linkin rattaat eteisessä odottamassa toista käyttäjää. selkänoja ei mene ihan makuuasentoon asti, mutta meillä on emmaljungan pehmeä kantokoppa niissä, ja siinä on kova pohja. hyvin saimme kopan mahtumaan niihin.
tässä lainaus toisesta keskustelusta,liittyen samoihin rattaisiin:
" Minttulia - 30.01. 15:08 (9/10)
Mustakin olis hienot ja varmaan hintansa arvoset
Mutta käsitinkö oikeen tuolta kidsroomin sivuilta että makuuasento oli reilut 160 astetta eli ei ihan makuuasento. Eli ei siis sovi ihan vastasyntyneelle? Mitä muita rattaita se maahantuoja myy? Kiinnostaisi kovasti
Ä84P05 - 31.01. 19:43 (10/10)
Hauck
Mutta käsitinkö oikeen tuolta kidsroomin sivuilta että makuuasento oli reilut 160 astetta eli ei ihan makuuasento. Eli ei siis sovi ihan vastasyntyneelle?
Tuo 166 astettahan on makuuasento. Nykyään rattaiden selkänojat eivät saa mennä täysin vaakatasoon, siis 180 asteeseen, turvallisuussyistä. Ihan sama mistä uudemmista rattaista sen vatupassilla mittaisi, ei se ole 180 astetta "
yhden lapsen rattaat. Kidsroomista olen tilannut ja tulivat muistaakseni 3 viikossa. Ovat ihan hintansa väärtit, tosin eivät kovin " vantteran" oloiset ja aika raskaat kääntää jne,kun ei ole tuota kääntyvää etupyörää, mikä noissa kaksostenrattaissa näkyi olevan. Selkänoja säätyy aika erikoisella systeemillä (sellainen naruhomma, mistä säädetään), menee kyllä aika alas. Kankaat ei ole kovin laadukkaan oloisia, mutta tosiaan, eipä ole tuota hintaakaan sitten niin hurjasti :o)
Eli hinta-laatusuhde varmasti ihan kohdallaan, mutta hurjia ei kannata odottaa :o)
Ei ne todellakaan mitkään laadukkuuden huiput ole mutta varmaan ihan hintansa arvoiset. Mutta mua edelleen mietityttää niissä se makuuasento koska mm tuolla MyToysin sivuillakin luki käsittääkseni että käyttöikä on 6kk-3v eli eikö sovellu vauvalle ollenkaan edes makuukopan kanssa. Liikeessä jäi tämä juttu tarkistamatta.
carena twinshopper-rattaat, ja vaikka kaikki mainostavat selkänojien menevän makuuasentoon asti, niin ohjekirjassa luki tuo sama 6kk ylöspäin..(tai tarkemmin,siinä taisi lukea ettei sovellu alle 6kk ikäiselle.) eli ei mene sekään ihan makuuasentoon asti.
maryanne:
Ei kokemusta mutta tarkoititko näitä:
http://www.hauck-group.de/de/detail.asp?PLID=1&BID=1&KID=1&HID=8&UID=22…
Tuolta saa aika hyvin tietoa noista Hauck:in vaunuista!!!