kuka tietää elatusmaksuista
nyt joku kuka tietää ihan tuoretta tietoa elatusmaksujen perusteista.
Tilanne se että olemme eroamassa ja kaksi lasta ja haluaisimme itse hoitaa elatusmaksuhommelit...eli määräytyykö palkan mukaan vai miten? miehellä ei ole muita elätettäviä, eikä velkoja ja palkka brutto 1400 euroa?
Kommentit (12)
Se on aivan itse määriteltävissä ja sovittavissa! Kannattaa laskea paperilla noin summia eli mitkä on nokaa kohden asumiskulut, ruokakulut, harrastuskulut, vaatekulut kaikki kulut yleensä ja ne sit n. puokkiin.
Neuvoisin kuitenkin laittamaan asiat paperille, koska koskaan ei voi tietää mitä tapahtuu.
itse ja loppu tulee kunnalta, on siis pienempi paljon kuin sun miehelläs ja toisin kuin luullaan niin sitä loppua ei peritä mieheltä koskaan takas. Ainoastaan jos palkka nousee niin tarkistetaan mutta edellisiä ei peritä.
Vierailija:
itse ja loppu tulee kunnalta, on siis pienempi paljon kuin sun miehelläs ja toisin kuin luullaan niin sitä loppua ei peritä mieheltä koskaan takas. Ainoastaan jos palkka nousee niin tarkistetaan mutta edellisiä ei peritä.
kuinka paljon miehesi maksaa itse? jos useampi lapsi niin mitä tulee summaksi lasta kohden?
siitä 118,15 eurosta. Tulet aina saamaan ainakin minimin vaikka mies ei maksais senttiäkään. Meillä yksi lapsi. Kannattaa aina tehdä viralliset paperit ja niillä saat sitten hakee sen indeksikorotuksenkin silloin kun tulee. Meilläkin sopuisa ero ja kaikki sujunut hienosti mut aina mustaa valkoisella on parempi kuin suullinen sopimus. t.14
mutta kuten keskustelusta käy ilmi niin on huonommin tienaaviakin olemassa? mikä kyllä ihmetyttää minuakin...
eikä enää myöskään käytetä perusteena prosenttiosuutta tuloista; se voi olla kohtuuton. 15 vuotta sitten varmasti määrättiin 10-15 % bruttotuloista.
Nykyisin lasketaan juuri siten, että määritetään lapsen elatuksen tarve vähennetään siitä lapsilisä, ilman yksinhuoltajakorotusta ja jaetaan se vanhempien tulojen mukaisessa suhteessa.
Kunta maksaa tuota 118 euroa, jos elatusvelvollinen ei kykene sitä maksamaan. Pienituloinen elatusvelvollinen voi maksaa pienen summan, ja loput voi sitten saada kunnalta.
Ja tuo 118 euroa on siis lapsikohtainen.
ei hänenkään tarvitse maksaa 118 euroa, siitä huolehtii sitten kunta.
esim. alkuperäisen tilanne on sellainen, että, mitä mahtaa miehen nettotulot olla? Hänenkin elämiseensä pitää jäädä rahaa, jos esim.
nettotulot ovat 1100 euroa. Siitä vuokraan 500. Ruokaan, sähköön, puhelimeen, vesimaksuun pitää jäädä myös jotakin.
jos lapsen elämiseen lasketaan vaikka 400 eur kuussa, ja siitä vähennetään lapsilisä 100 eur ja vanhemmat tienaisivat yhtä paljon niin maksettavaksi jäisi 300/ 2 = 150 eur
Miniminä pidetään noin 120 euroa, se on se minkä yhteiskunta maksaa, jos elatusvelvollinen ei velvollisuuttaan hoida.