Ehdotonta vankeutta, kun kavalsi lapsen rahat
Jos olisi raiskannut lapsen, olisi todennäköisesti selvinnyt ehdollisella.
"41-vuotias nainen tuomittiin ehdottomaan vankeusrangaistukseen 5-vuotiaan tyttärensä henkivakuutusrahojen kavaltamisesta."
Kommentit (6)
Miksi on niin vaikea olla olematta itsekäs?
5-vuotiaalle varmasti rahojen menetystä haitallisempaa oli se, että isä kuoli ja äiti joutui vankilaan, ja lapsi itse joutui johonkin sijoitukseen.
Yllättävän moni vanhempi varastaa lapsiltaan rahaa.
Vierailija kirjoitti:
5-vuotiaalle varmasti rahojen menetystä haitallisempaa oli se, että isä kuoli ja äiti joutui vankilaan, ja lapsi itse joutui johonkin sijoitukseen.
Isäänsä ei tuntenut lainkaan ja äidillä näyttää olevan alkoholi- ja elämänhallinnanongelmia. 5-vuotiaan elämä saadaan vielä raiteilleen asiallisessa perheessä.
Siis ehdoton vankeus joka muutettiin yhdyskuntapalveluksi tuli sen takia kun naisella aiempia ehdollisia tuomioita.
5-vuotiaan kehitys tai elämä tuskin kovasti tuosta rahojen menetyksestä häiriintyi. Siksipä en ymmärrä, että miksi ehdotonta, vaikka raiskauksista on tapana antaa ehdollista.