Mistä johtuu toisiinsa takertuvat hiukset pesun jälkeen?
Kävin oikein kampaamosta ostamassa aineet ja pesun jälkee hiukset tuntuu likaisilta, venyviltä ja takertuvat toisiinsa. Ostin bio+ shampoon kuivalle/herkälle päänahalle, Lumon kosteuttavan hoitoaineen ja Bonacuren hiuksiin jätettävän kiharille. Mulla on vähän kuivat ja laineikkaat hiukset. Hiuksiin jätettävää en voi käyttää jos en föönaa ja muutenkin tekee hiukset heti likaisen ja takkuisen oloisiksi. Hoitoainekaan ei tunnu kovin sopivalta vaikka kyselin kaikkea ja kerroin ja ostin juuri ne mitä suositeltiin.
Kommentit (12)
Käytäppä ensin Herbinan syväpuhdistavaa shampoota, sen jälkeen laita hoitoainetta ja anna vaikuttaa vartin.
Mulla on kyllä syväpuhdistavaa jota käytän säännöllisesti. Mulla on aina ollut vaikea löytää hyvää hoitoainetta. Miltei kaikista tulee toisiinsa takertuvat hiukset. Laitan tosi vähän ja huuhtele kauan.
Luultavasti sulle liian hoitava hoitoaine. Osalla myös kaikki silikonit tekee tuota efektiä. Oletko kokeillut jättää hoitoaineen kokonaan välistä?
Mä en nykyään kuivata pyyhkeellä pörröttämällä kuten ennen ja silti mun hiukset on sellainen harakanpesä.
Voin käyttää vain hajusteettomia tuotteita, joten mä veikkaan syyksi sitä, että aineet ovat liian vähän hoitavia.
Lumo on silikoniton hoitoaine. Pitää kokeilla jättää kokonaan pois ja laittaa vaikka tippa arganöljyä vaikka jos tuntuu takkuiselta. Myös kaikki tuuhentavat tekee likaisen ja tosi takkuisen tukan.
Korjaavat hoitsikat on pahimpia. Olisi kuitenkin kiva löytää hyvä hoitoaine ettei latvat olisi kuivat.
En. Ja tuskin blondaaminen likaa hiuksia. Kyse ei ole siitä, että hiukset olisivat huonossa kunnossa. On leikattu yms.
Up