jos mies tekee " likaista" työtä, pitäisikö peseytyä työpaikalla vai vasta kotona?
minun ukko tulee haisevana kotiin naama mustana. saattaa käydä asioillakin siinä ennen kotiin tuloa.
Kommentit (5)
Menee suihkuun heti, joten ei tarvitse kauan haistella.
että harvoinpa mulla oli mukana edes kampaa taikka taskupeiliä tuollaisina " likaisina päivinä" - olisivat olleet aika hupaisia työhousujen reisitaskuissa - niin että kyllä kävi joskus niinkin, että olin käynyt kaupassa ja pankissa savet naamassa ja roiskeet hiukissa ja muutenkin kamalan näköisenä. Ei tuo minua koskaan haitannut.
n se säästäisi omia vesikustannuksia, jos kävisi muualla peseskelemässä itsensä...
Olin nuorempana töissä tehtaassa ja päivän jälkeen oli pakko käydä suihkussa. Kävin siis töissä suihkussa ja pyöräilin kotiin ja menin vielä tarvittaessa uudelleen suihkuun. Sauna vasta olikin upea juttu, kun oli ihohuokoset täynnä pölyä.
Jos työpaikkana sattuu olemaan vaikkapa mutainen pelto jossakin, taikka rakennustyömaa, niin harvoinpa sinne on suihkumahdollisuuksia järjestetty. Asioilla oli joskus munkin käytävä savisissa metallisaappaissa ja muovikypärä kainalossa, ja sitten kotona vasta pääsi suihkuun.