Facebook täynnä Ranskan juttuja, siitä tuli mieleen...
Mieleeni tuli, kun kaikki nyt niin hurjalla vimmalla ovat vaihtaneet noita Facen profiilikuviansa Ranskan lippujen sävyisiksi tai muuten laittaneet näitä kaiken maailman Ranska -juttuja seinillensä. Niin miksi kukaan ei laittanut silloin Venäjän lippua profiilikuviinsa, kun Isis pudotti sen lentokoneen alas. Siinähän kuoli vielä enemmän ihmisiä kuin nyt Ranskassa. Molemmat ovat tietenkin yhtä kamalia juttuja. Venäjä ei muutenkaan saanut juuri minkäänlaista ns. "suruvalitteluja" muualta maailmalta tai sitä ei noin isosti huomioitu. Joo tiedän, että Venäjää pidetään uhkana meille, mutta Putinhan ja media se on ollut kaiken pelottelun takana, ei venäläiset ylipäätään. Alkaa ärsyttää nämä Facen "minä olen hyvä ihminen, kun vaihdan profiilikuvan tahdon2015- tai Ranskan lipun väreihin". Toisaalta hyvä kannanotto kyllä, toisaalta tuntuu jotenkin tekopyhältä tuolainen toiminta.
Kommentit (21)
Onko noista lentokoneiden putoamisista normaalistikaan laitettu sen kummemmin suruvalitteluja?
Ehkä tää Pariisin juttu koskettaa, koska se tapahtui tavallisen arjen keskellä. Sellaisissa paikoissa, joissa joka ikinen on joskus viettänyt aikaansa.
eihän venäjän johtokaan ole puhunut siitä mitään.
eli jos menee kaverin hautajaisiin, mutta ei mene tuntemattomien hautajaisiin on tekopyhä?
Kaikki lentokoneella matkustavat ovat hyväksyneet sen riskin että siinä sit menee henki jos jotain tapahtuu. Näinhän se menee. Jos ei tätä riskiä hyväksy sitten ei tartte lennellä.
Koska Ranska on hyvä ja oikea sivistynyt länsimaa.
Ei ole satavarmaa, että mikä se koneen pudotti. Pommi vai tekninen vika. Pariisin tapaus koskettaa Eurooppalaisia enemmän kuin vaikka Libanonin iskut, koska onhan kyseessä yksi Euroopan tärkeimmistä kaupungista ja isku oli erittäin raaka ja sunnitelmallinen.
Tämä isku myös tapahtui Euroopassa, toisin kuin koneen putoaminen. Itse otin Pariisin iskun rankasti (en saanut kunnolla edes unta), koska olin vain kaksi tuntia ennen iskuja saapunut Pariisista kotiin ja seurasin livenä panttivankitilanteen kehittymistä. Näin vaan mielessäni minut ja miehen Pariisissa ja yht'äkkiä pommi räjähtää. Henkilökohtaisuus pahentaa näitä asioita vaikka se hieman itsekkäältä kuulostaakin.
Ihmiset saavat laittaa profiilikuvakseen just mitä huvittaa. Vaihda sinä ap Venäjän lipun värit siihen omaan kuvaasi, tai laita kuva vaikka ahteristasi jos noin tympii. Ja kaksi sanaa: länsimainen demokratia. Kumpihan maa sitä edustaa? Kumpi valtio tuntuu suomalaisesta läheisemmältä?
Vierailija kirjoitti:
eihän venäjän johtokaan ole puhunut siitä mitään.
Puhuihan. Putin oli hyvin järkyttynyt.
minä en laitta omassa elämässä on suruja kyllin ja huolta. Ranska koskettää ja Venäjä myös ja Beirut mutta..
Joo ja sitten jos et itse vaihda kuvaa näillä teemoilla, niin heti jotkut leimaa rasistiksi. Hirmuisesti sosiaalisen median huomiohuoraamiseksi mennyt tämä elämä. Niin kuin nämä päivitykset: "Joo autoin tuossa mummon ojanpohjalta ylös ja annoin hälle 1000 € rahaa vielä, jotta saa ruokaa elääkseen. Ja ajattelinkin kertoa sen täällä, jotta Iltasanomat ja koko Suomi voi nostaa minua jalustalle ja toitottaa, kuinka hyvä ihminen minä olen."
Huomiotalouden vastenmielisiä puolia. "Kopioi tämä teksti seinällesi tukeaksesi kulkukoiria". Sitten ollaan helvetin tyytyväisiä ja hyvällä mielellä, vaikka todellisuudessa ei ole tuettu kulkukoiria millään tavalle, eikä aiotakaan tukea.
Vierailija kirjoitti:
eli jos menee kaverin hautajaisiin, mutta ei mene tuntemattomien hautajaisiin on tekopyhä?
Jos tekee kaverin hautajaisista ison numeron fb:ssa, niin mielestäni on mautonta ja tekopyhää.
8: Näin juuri. Ap ei ilmeisesti tehnyt itsekään mitään lentoturman jälkeen, ja koska hän ei tee mitään, eivät muutkaan saa tehdä.
No mutta mikä sua estää luomasta sinne sellaista appia, että porukka voi yhdellä klikkauksella vaihtaa profiilikuvaansa venäjän lipun?
tai miksi sinä et piirtänyt uutisesta kuultuasi samankaltaista symbolia kuin tämä Charlie Hebdon piirtäjän Eiffel?
Venäläisillähän on oma versionsa Facebookista, jota he käyttävät. Aivan varmasti siellä on ollut vastaavia reaktioita.
Siitähän tässä on kyse. Voit koska tahansa luoda tuollaisen ja katsoa miten se lähtee kantamaan.
Minä jaoin kotikaupunkini (ei Suomessa) trikoloriin valaistun rakennuksen kuvan ja klikkasin kuvaani sen trikolorin, koska yhteisöömme kuuluu lukuisia ranskalaisia, mutta ei yhtään afgaania, venäläistä, kenialaista jne. Suru kosketti tuttavaperheen kautta minua henkilökohtaisesti. Mun etusivulla ehkä 90 %:lla on jotain aiheeseen liittyvää, ylivoimaisella enemmistöllä tuo profiilikuva ja he edustavat useita kansallisuuksia kiinalaisista amerikkalaisiin.
En laita mitään lippujen kuvia, molemmat jutut kosketti yhtä paljon. Myös molemmat maat ovat mulle yhtä vieraita ja ajatuskin siitä, kuinka paljon viattomia osapuolia taas kuoli terrorismin takia, on hirveää. Toki Suomella on jo historiankin takia Venäjän kanssa melko viileät välit, joka vielä tänäkin päivänä näkyy. Putin on joskus hyvin kommentoinutkin, että Amerikka saa jyllätä maailmalla ja valloitella muita maita ihan miten vaan Länsimaiden sanomatta sanaakaan. Mutta Venäjää vastaan ollaan heti, kun jotain heidän puolestaan tapahtuu. No en nyt silti puolustele Putinin touhuja enempää, vaan KAIKKI maat voisivat vaan pysyä omien rajojensa puolella. Mutta kolikolla on tosiaan kaksi puolta, niin kuin joku kirjoittikin.
-Ap
Vierailija kirjoitti:
Kaikki lentokoneella matkustavat ovat hyväksyneet sen riskin että siinä sit menee henki jos jotain tapahtuu. Näinhän se menee. Jos ei tätä riskiä hyväksy sitten ei tartte lennellä.
Sama pätee aivan kaikkeen tekemiseen astuipa kotiovesta ulos tai sisälle, kun kaikkeen ei voi itse vaikuttaa.
Onko tuo venäjän koneen putoaminen nyt todella varmistettu terroristi-iskuksi?
Vierailija kirjoitti:
Onko tuo venäjän koneen putoaminen nyt todella varmistettu terroristi-iskuksi?
Ei.
Kun ihmiset tukee jotain, olipa se sitten terroristi-iskun uhri tai se mummo siellä ojassa, se ei ole pois keneltäkään, päin vastoin. En ymmärrä miksi niistä nousee aina niin iso haloo. Vaikka itse haluaisin auttaa kodittomia kissoja, en suutu niille, jotka tukevat veteraaneja.
Niin, asioilla on kaksi puolta.