Voivatko hampaat oikeasti vaivata KOKO yön, viikkoja?
Hei,
Onko kellään muulla vauvaa, jota hampaitten puhkeaminen vaivaa oikein kunnolla?
Meidän 9kk pojalla on 2 alahammasta, 2 ylähammasta ja nyt ovat 2 keskimmäistä ylähammasta puhkeamaisillaan. (Tämän aamun tilanne oli, että iho on jo rikki molempien hampaitten kohdalta ja taitaapa ihan vähän hammastakin jo pilkottaa, eli lähellä on puhkeaminen).
Ainakin parin viikon ajan on nukkunut ihan älyttömän huonosti! Heräämisiä ja itkua on vähintään puolen tunnin välein, välillä nukkuu 5 minuutin pätkiä ja herää taas, tuntikausia! Ja tämä supoista ja Pronaxenista huolimatta.
Mietityttää, voiko hampaat oikeasti kiusata niin, ettei koko yönä viikkokausiin pysty nukkumaan kuin pätkiä? Vai onko univaikeuksien syynä sittenkin jotain muuta?
Kokemuksia?
T: Hemppu
Meillä tyty kipuilee hampaitten tuloa ihan älyttömästi ja viikkotolkulla. Nyt on hampaita 8kpl ja lisää on tulossa taas! Välillä on ihan kivoja öitä mutta toisinaan juuri ennen puhkeamista ja sen jälkeen on kamalia öitä, mä olen usein myös miettinyt että olsiko takana jotain muuta mutta olen tullut siihen tulokseen että ne hampaat ne on. Tyty ei ihan viiden minuutin välein heräile vaan aamuöistä tulee kamalia ja useinkin viellä aamut alkavat 1-2 tuntia aikaisemmin kuin silloin kun ei hampaita tehdä=)
Pakko kai jaksaa ja toivoa että hampaat tulevat nyt kaikki ja äkkiä kanssa;)