Tilanneviesti

Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Oletko koskaan laskenut tai voisitko laskea tavallisen arkiruoan annoksen hintaa? Itse en osaa.

Vierailija

Siis ihan vaikka makaroonilaatikon, lohikeiton, kanakastikkeen tms... Tietysti erilaisia hintojahan noista tulee mutta noin suurinpiirtein, missä hintaluokassa pyöritään.
Mietin nimittäin vain että hain eilen kiinalaisesta ravintolasta ison satsin ruokaa joka sisältää paistettua nuudelia, kasviksia, katkarapua, pähkinöitä, sieniä... hintaan 9,90. Me syödään kahden hengen taloudessa (minä ja tytär) tästä molemmat 2-3 annosta. Yhdelle annokselle jää siis hintaa 2,50 tai vähemmän. Onko mitään järkeä tehdä itse ruokaa jos tällä hinnalla saa takuuhyvää ja terveellistä noutoruokaa? Okei no tää nuudeli nyt ei ehkä kauheen terveellistä ole mutta samoin olen hakenut riisiä ja kastikkeen sisältäviä ruokia. Niistä riisi on usein loppunut ennen kastiketta eli sitä on pitänyt itse tehdä lisää..
Mikä on vaikka makaroonilaatikon hinta ketsuppeineen? Jätetään salaatti nyt laskuista pois kun sen teen tähän noutoruuankin rinnalle.

Sivut

Kommentit (20)

Vierailija

Makaronilaatikko: 400g jauhelihaa 2.90 e, makaroni 59 s, sipuli 20 s ja maito 80 s ja mausteet 2 senttiä eli yhteensä 4.51 euroa. Tuosta tulee 8-10  annosta (meillä) eli annoksen hinta on 45-56 senttiä. Salaatin tekeminen nostaa hinnan tuplaksi (kurkkua, tomaattia, lehtisalaattia)

Vierailija

Kukaan muu kuin sinä ei osaa laske hintaa sinun tekemälle ruualle.

Kyllähän sen ruuan hinnan voi arvioida aika tarkatsi jos on kolmasluokkalaisen taitoja vastaavat taidot matematiikassa. Ja jos käytettävissä on tarkka keittiövaaka, niin hinnna saa laskettu hyvin tarkasti.

Riisi maksaa kaupassa noin pari euroa kilo ja yhden annoksen hinnaksi tulee raaka-aineen osalta noin 0,15€. Annos brolierifeittä on suunnilleen 1,2€. Mutta tuossa oli vasta pääraaka-aineet, lisäksi sähkö, mausteet, kasvikset yms, niin kyllä se varmaan aika lähellä on sitä kiinalaisen annoksen hintaa, ei ainakaan merkittävästi halvempi.

Vierailija

Kiinalainen take away -ruoka on kaikkea muuta kuin terveellistä! Valkoista riisiä ja vehnänuudeleita, kastikkeet todella suolaisia ja rasvaisia sekä lisäksi täynnä arominvahventeita ja muita lisäaineita.

Vierailija

Purkki hernekeittoa maksaa kaupassa 0,69€ (Prisma, Kotimaista) ja riittää kahdelle naisihmiselle ihan hyvin, maksaa siis 35 senttiä per annos... ja se on aika reilu annos, purkin mukaan siinä on neljä annosta, jolloin se olisi vain 17 senttiä per annos, mutta sitten ehkä pitäisi olla jotain leipää tms. vähän kaveriski... no ruispala pussi lähtee 28 sentillä ja siinä on neljä paria, jos sipasee vielä levitettä päälle niin se maksaa 6 senttiä per lepäsiivu, jolloin hernekeittopurkki neljälle ja reissari pari levitteellä maksaa 36 senttiä per annos.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Kiinalainen take away -ruoka on kaikkea muuta kuin terveellistä! Valkoista riisiä ja vehnänuudeleita, kastikkeet todella suolaisia ja rasvaisia sekä lisäksi täynnä arominvahventeita ja muita lisäaineita.
Ja niissä kastikkeissa on myös tosi paljon sokeria, joten kaloreita niissä tulee paljon. Painoaan vahtivan kannattaa välttää ulkona syömistä ja noutoruokaa, kun niiden kaloreita ei oikein pysty arvioimaan.

Vierailija

Siis miten niin et osaa? Oot varmaan kuitenkin ala-asteelta jo päässyt??

Kotona tehty ruoka on annoshinnaltaan melkein poikkeuksetta halvempaa (ja samalla terveellisempää) kuin ravintolaruoka - myös eksoottiset ruuat. Ei paljon huvita enää syödä ravintolassa kun viime aikoina on tullut laskeskeltua annoshintoja ihan huvin ja urheilun vuoksi.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Purkki hernekeittoa maksaa kaupassa 0,69€ (Prisma, Kotimaista) ja riittää kahdelle naisihmiselle ihan hyvin, maksaa siis 35 senttiä per annos... ja se on aika reilu annos, purkin mukaan siinä on neljä annosta, jolloin se olisi vain 17 senttiä per annos, mutta sitten ehkä pitäisi olla jotain leipää tms. vähän kaveriski... no ruispala pussi lähtee 28 sentillä ja siinä on neljä paria, jos sipasee vielä levitettä päälle niin se maksaa 6 senttiä per lepäsiivu, jolloin hernekeittopurkki neljälle ja reissari pari levitteellä maksaa 36 senttiä per annos.

Pussi kuivaherneitä maksaa euron, siihen päälle sipulia, jotain juuresta maun mukaan ja mausteet toisen euron, ja ruokaa tulee ainakin 5 litraa riippuen siitä, kuinka paksua haluaa keitostaan tehdä. Jos annos on 3dl niin annoshinta 0,13€.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Makaronilaatikko: 400g jauhelihaa 2.90 e, makaroni 59 s, sipuli 20 s ja maito 80 s ja mausteet 2 senttiä eli yhteensä 4.51 euroa. Tuosta tulee 8-10  annosta (meillä) eli annoksen hinta on 45-56 senttiä.

Teillä on sitten todella todella pieniruokaista sakkia. Tuohan tekee annosta kohden vain 40g jauhelihaa ja 40g makaroonia, yhteensä sellainen noin desin - puolentoista annos. Lusikoina ilmaistuna noin 10 ruokalusikallista.

Tavallinen aikuisen annos olisi vähintään 2-3 kertainen, riippuu muiden lisukkeiden määrästä. Eli tuosta riittäisi kahdelle aikuiselle ja yhdelle pienelle lapselle yhden ruokailun ruoaksi.

Vierailija

En ole laskenut. Minulle on yhdentekevää, maksaako annos kotiruokaa 50 senttiä vai kolme euroa. Jos olisin tilanteessa, jossa tuolla on merkitystä, pitäisin sitä merkkinä siitä, että kaikki ei ole nyt hyvin.

Vierailija

O

Vierailija kirjoitti:
Makaronilaatikko: 400g jauhelihaa 2.90 e, makaroni 59 s, sipuli 20 s ja maito 80 s ja mausteet 2 senttiä eli yhteensä 4.51 euroa. Tuosta tulee 8-10  annosta (meillä) eli annoksen hinta on 45-56 senttiä. Salaatin tekeminen nostaa hinnan tuplaksi (kurkkua, tomaattia, lehtisalaattia)

40 g lihaa on korkeintaan puoli annosta. Ja punasta lihaa ei saisi syödä enää

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Makaronilaatikko: 400g jauhelihaa 2.90 e, makaroni 59 s, sipuli 20 s ja maito 80 s ja mausteet 2 senttiä eli yhteensä 4.51 euroa. Tuosta tulee 8-10  annosta (meillä) eli annoksen hinta on 45-56 senttiä. Salaatin tekeminen nostaa hinnan tuplaksi (kurkkua, tomaattia, lehtisalaattia)

Makaronilaatikossa on oikeasti melko vähän lihaa annosta kohti. 
Omassa perusreseptissäni on 1 pussi = 500g makaronia a' 25 snt, 400 g jauhelihaa n. 3€ + maitoa, kananmuna, juustoraastetta ja mausteet, yhteensä noin 5€. Annoksia tulee vähintään 6, koska 5-henkisellä perheellä on aina jäänyt jonkun verran yli.

Onneksi punaista lihaa saa sentään vielä syödä, kuten myös sokeria, voita ynnä muuta.

Annoksen hinnan laskeminen on helppoa, kun laskee yhteen raaka-aineitten hinnat ja ja jakaa sen annosten lukumäärällä. Vähän vaikeammaksi menee, jos ei käytä koko kiloa perunoita tai juureksia johonkin ateriaan vaan ehkä 300 g.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Makaronilaatikko: 400g jauhelihaa 2.90 e, makaroni 59 s, sipuli 20 s ja maito 80 s ja mausteet 2 senttiä eli yhteensä 4.51 euroa. Tuosta tulee 8-10  annosta (meillä) eli annoksen hinta on 45-56 senttiä.

Teillä on sitten todella todella pieniruokaista sakkia. Tuohan tekee annosta kohden vain 40g jauhelihaa ja 40g makaroonia, yhteensä sellainen noin desin - puolentoista annos. Lusikoina ilmaistuna noin 10 ruokalusikallista.

Tavallinen aikuisen annos olisi vähintään 2-3 kertainen, riippuu muiden lisukkeiden määrästä. Eli tuosta riittäisi kahdelle aikuiselle ja yhdelle pienelle lapselle yhden ruokailun ruoaksi.

Meillä riittää 400 plus 400g neljälle kaksi päivää ja jää ylikin. Ollaan kyllä ihan hyviä syömään
Aloittaja sensijaan kuulostaa pieniruokaiselta, jos yhden hengen annos riittää 4-6 hengelle

Vierailija

Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Makaronilaatikko: 400g jauhelihaa 2.90 e, makaroni 59 s, sipuli 20 s ja maito 80 s ja mausteet 2 senttiä eli yhteensä 4.51 euroa. Tuosta tulee 8-10  annosta (meillä) eli annoksen hinta on 45-56 senttiä.

Teillä on sitten todella todella pieniruokaista sakkia. Tuohan tekee annosta kohden vain 40g jauhelihaa ja 40g makaroonia, yhteensä sellainen noin desin - puolentoista annos. Lusikoina ilmaistuna noin 10 ruokalusikallista.

Tavallinen aikuisen annos olisi vähintään 2-3 kertainen, riippuu muiden lisukkeiden määrästä. Eli tuosta riittäisi kahdelle aikuiselle ja yhdelle pienelle lapselle yhden ruokailun ruoaksi.

Meillä tuo riittää 3:lle 2 päiväksi eli annoshintaa tulee 75 cnt, 2 aikuista ja teini.

Vierailija

Osaan laskea ja tiedän useimpien ruokieni annoshinnat. Siitä ei tosin ole mitään apua ap:lle kun voi olla että heidän annoskokonsa/aines sisältönsä on erilainen kuin meillä. Ap ottaa laskimen käteen ja laskee itse.

Sivut

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat