13v alkanut vaatia hänelle hankitun koiran ulkoilutuksesta palkkaa
13v alkanut vaatia hänelle hankitun koiran ulkoilutuksesta palkkaa
klo 18:46 | 4.11.2015
Itse mankui koiraa monta vuotta. 11-vuotiaana sai labradorinnoutajan. Nyt on koulussa tajunnut että joissain perheissä lapset saavat rahaa koiran ulkoilutuksesta. Hänellä on viikkoraha 40€ ja nyt siihen päälle vaatisi muka aina 2€/lenkki.
En todellakaan tule suostumaan tuohon. Koira on rakas eikä häntä tietenkään mihinkään kiertoon laiteta vaan minä ja mies hoidamme sitten kun lasta ei kiinnosta.
Olisi pitänyt kuunnella läheisiä ja hommata likalle vaikka hamsteri.
Sivut
Heh. Kyllä on teinillä pokkaa!
Huh mikä viikkoraha! 😮 Itte sain ton ikäsenä rahaa vaan jouluaattona ja synttäreinä... Ja jos lapsi on itte sen koiran halunnut ja vielä saanut, niin sillonhan siitä pitää osata ottaa vastuu. Meneehän teillä rahaa vielä koiranhoitoon, ruokaan ja veroon. Että miettisipä lapsesi vähän sitä ennenko pyytelee lenkkirahoja. 😄
Muistuttakaapa tytölle, kuka sitä koiraa halusi.
40€ viikkorahaa?!? 160€/kk. Melko paljon. Aika hurjaa jos 13- vuotias tyttö ulkoiluttaa lapukkaa. On aika iso ja vahva koira, mun mielestä vastuutonta vanhemmilta.
Tiesitkö, että koiria voi kouluttaa?
Maksa vain palkkaa koiranulkoilutuksesta, mutta ala vastaavasti vähentää viikkorahoista koiran menot: vakuutus, eläinlääkärikäynnit, sapuskat jne.
4, koira on koulutettu ja uskoo pientä sormen liikettäkin.
Viikkoraha on mielestämmekin aika suuri, hän väittää että jotkut luokaltaan saavat 100€/vk ja luokan hemmotelluin tyttö oikeasti saa sen. Tiedän koska tunnemme hänen vanhempansa.
ap
Muistuta että asia on toisin päin, viikkorahaa saa silloin kun askareet ja vastuut on hoidettu kunnolla, joihin myös koirasta huolen pitäminenkin kuuluu. Tai ainakin toivon ettei tyttö saa noin hurjaa viikkorahaa vain laiskottelemalla ja siihen kaikki päähänpistot ilmaiseksi vanhemmilta päälle!
Sano, että se sisältyy jo viikkorahaan. Jos hommat ei kotona tule tehdyksi niin viikkorahasta osa pois.
Mitä se vaikuttaa mitä muut saa? Ja tässä kohtaa teini tiedon lähteenä ei välttämättä ole paras... ("nokun muutkin saaaaa") Fakta on se että tuon ikäinen ei tarvitse 40€/vko mihinkään, paitsi EHKÄ jos kustantaa vaatteensa itse.
Järjetön viikkoraha. Toisaalta niin on ollut myös koirarotuvalinta 11-vuotiaallekin. Labbis on oikeasti jonkun muun koira, jos joku muu sen on kouluttanut.
AP, Mitä lapsesi ostaa tuolla 40eurolla? Vai laittaako säästöön? Ja jos tiedät siitä hemmotellusta enemmän, mitä hän tekee 100 eurolla VIIKOSSA?
Hohhoijaa. Koira piikille, jos ei neitiä kiinnosta ulkoilutus.
mitä väliä mitä muissa perheissä saavat älä vertaa teitä heihin
Mitä helvettiä? Ei kai sulla oo lemmikkejä?
Edelleen rakas koiramme ei ole lopetettavaksi lähdössä. Kyllä tiedostimme ottaessa että vastuu on meillä. Ja saa elää meillä koko ikänsä. Eläin ei ole meille _ikinä_ lelu.
Lapsi osti omilla säästörahoillaan puhelimen ja jopon. Vaatteet joita oikeasti tarvitsee maksamme me paitsi jos kyse on jostain hömppä-muotijutusta joka on "pakko saada"
Muuten käyttää rahoja esim. elokuvalippuihin, karkkiin, meikkeihin, joskus käyvät kahvilassa kavereiden kanssa.
ap
Olisin varmaan kylmä vanhempi, mutta sanoisin neitokaiselle suoraan, että kerta arvon neitiä ei enää koiran hoito kiinnosta, tulee koiralle hankkia uusi koti, jossa siitä huolehditaan ilman palkkion toivoa. Tai pyytäisin lapseltani rahaa hänen hengissä pitämisestään vastavuoroisesti, jolloin viikkoraha ei enää ihan riitä. En todellakaan menisi tuollaiseen valtapeliin ja kiristämiseen mukaan, kylmää kyytiä vain.
Ei ole, eikä tule.
Ei helvetti.. Niin mankusin minäkin koiraa mutta enpäs saanut! En olisi silloin 13 vuotiaana kunnolla siitä huolehtinutkaan. Ja varmaan mäkin olisin pyytänyt lenkkeilytyksestä rahaa jos muutkin kaverit teki niin :D Teinit osaa olla hankalia.
T. Nyt 23v onnellinen koiranomistaja
Joo piikille vaan, tai uuteen kotiin - siis se pikku pissis.
Sivut