Onko kenenkään lapsi ympärivuorokautisessa tarhassa?
Vähän mietityttää, kun pitäisi alkaa 3-vuorotyöhön, että mites se lapsi pärjää siellä yöt ym. Lapsi on 1,5-vuotias, tottunut menemään nukkumaan iltasadun jälkeen, paljon pusuja ja viiden unilelun kanssa. Jos näkee pahaa unta, tietää että äidin kainaloon voi aina tulla. Pakko on sitä 3-vuoroa alkaa tekemään. Kokemuksia jos saisin, olisin kiitollinen.
Enkä halua av-haukkuja tuosta asiasta.
Kommentit (5)
Ja mites, kaikkia unileluja ei varmaan saa mukaan? Voi kun nyt jotenkin ahdistaa. :( No niistä pusuista ei niin, saa sitten kun ei tarhassa monesti enemmän, mutta kai halin saa. Jotenkin tuntuu niin pahalta tuo että ei tiedä miten siellä mennään nukkumaan.
Kyllä ne lapset sopeutuu tilanteeseen, mutta varmasti vie aikaa... Eniten varmaan tuottaa päänvaivaa se vuorokausirytmin epäsäännöllisyys... Kun joinain aamuina herätään sika-aikasten ja toisina taas myöhempään.. Ja samoin nukkuma-aikojen epäsäännöllisyys... Mutta noin pieni lapsi, kuin sinulla on, ottaa varmasti univelkansa kiinni päiväunilla ;)
Toinen miinus on henkilökunnan vaihtuvuus...
Ainakin siinä paikassa, jossa olin, illat olivat rauhallista aikaa, jolloin oli aikaa puuhailla lasten kanssa ja antaa niille läheisyyttä ja huomiota ;) Paljon luettiin kirjoja, pelattiin jne. Nukkumaan mennessä siliteltiin tai pötkötettiin lapsen vieressä ja niin edelleen.
Ja muutenkin, usein nuo lapset käyttäytyvät eri tavalla hoidossa kuin kotona ja uskon että sinunkin lapsesi kyllä tottuu tilanteeseen ;) Kyllä nuo lastenhoitajat ovat kuitenkin ammattitaitoista ja kokenutta porukkaa ja varmasti saavat lapsesi sopeutumaan hoitopaikkaan ja hoitajiin...
Tuosta unikaveriasiasta en osaa sanoa... Riippuu varmaan paikasta kuinka monta niitä saa olla, mutta suosittelen että kokeilette jo ennen hoidon aloitusta luopua niistä ylimääräisistä... Annat vaikka lapsesi valita paras niistä ja laitat loput pyykkiin ;) jossa ne tietenkin viipyvät useamman päivän, kun ovat niiiiin märkiä ;)
paljon omaa aikaa kun ei koskaan tarvitse laittaa ruokaa, nukuttaa tai viedä ulos. Sitten viikonloppuna voi joskus iltapäivällä, kun itse ei ole enää krapulassa, käydä hakemassa lapsi tunniksi pariksi kotiin, on ne 2-vuotiaan leikit kuitenkin ihan hauskaa katseltavaa.
Vierailija:
paljon omaa aikaa kun ei koskaan tarvitse laittaa ruokaa, nukuttaa tai viedä ulos. Sitten viikonloppuna voi joskus iltapäivällä, kun itse ei ole enää krapulassa, käydä hakemassa lapsi tunniksi pariksi kotiin, on ne 2-vuotiaan leikit kuitenkin ihan hauskaa katseltavaa.
Jos tiedät että sieltä haetaan kun työvuoro loppuu. Ei siis niin että voi lähteä bailaamaan ja siksi lapsi siellä. Meillä kyllä haetaan kotiin illan/yön jälkeen niin aikaisin kun tarha sallii ja iltavuoron aikana menee niin että syödään iltapalat ym. kotona ja sitten vasta tarhaan, niin myöhään kuin tarha sallii.
on niitä pieniäkin niissä runsaasti.
nimim. ko. paikassa töissä