Onko toiseen ihastuminen aina merkki siitä
Että omassa parisuhteessa on jotain vikaa? Voiko ihastua toiseen, vaikka kaikki omassa suhteessa olisi hyvin?
Kommentit (7)
Omasta kokemuksesta voin kertoa että ei suhteessa välttämättä ole mitään vikaa jos ihastuu, mutta rakastunut voi olla vain yhteen ihmiseen kerrallaan.
Omassa ajatusmaailmassa on silloin vikaa. Etsii jotain sellaista, mitä ei todennäköisesti ole olemassa tai ei voi saada. Esimerkiksi itselläni rajaton empatia ja ehdoton hyväksyntä jotka ovat jääneet saamatta lapsena. Haen niitä sitten ihastusten kautta. Askel paranemiseen on löytää oma sisäinen äiti joka antaa sitä empatiaa ja sen tajuaminen ettei sitä voi hakea muilta.
Vierailija kirjoitti:
Omasta kokemuksesta voin sanoa ettei omassa suhteessa tarvitse olla muuta vikaa kuin tylsyys ja silti ihastuu toiseen. Mutta ihastumiset nyt vain on ihastumisia ja menevät ohi.
Eikö se ole sitten suhteen vika että suhteessa on tylsää?
Usein naiset myös ihastuvat helposti - melkein jokaiseen mieheen.
Jos puhutaan oikeasti pitkistä suhteista, jokainen ihastuu muihin varmasti jossain vaiheessa. Rakkaus puolisoon on ihan eri juttu, kuin pinnallinen ihastuminen kivaan ihmiseen. Ei niitä ihastumisia kannata vakavasti ottaa. Sehän on vain rikkaus, että maailmassa on kiinnostavia ihmisiä. Ja hormonit ovat hormoneja.
En ihasti helposti, mutta nyt olen ollut jo puolitoista vuotta todella ihastunut yhteen työkaveriin. Omassa elämässä on ollut monenlaisia vaikeuksia, joten johtuisiko jollain tapaa siitä, ihastus edustaa pakoa elämästä, joka on raskasta ja hankalaa.
Omasta kokemuksesta voin sanoa ettei omassa suhteessa tarvitse olla muuta vikaa kuin tylsyys ja silti ihastuu toiseen. Mutta ihastumiset nyt vain on ihastumisia ja menevät ohi.