Kumpi äänellisesti lahjakkaampi : Anna Puu vai Sanni?
Kommentit (20)
Karseita kotkia kumpikin, korvat vuotaa verta jos näitä joutuu kuulemaan.
Sanni. On vaan niin persoonallinen ääni.
Molemmat ovat hyviä. Sannilla on oma tyylinsä. Osaisi kyllä laulaa niinkin, että kelpaisi arvostelijoille, muttei halua, vaan haluaa erottua ja pelata äänellään.
Inhoan molempia. Sanniin suhtautumiseni oli aikaisemmin neutraali, mutta Vain elämää muutti sen negatiiviseksi. Parikymppinen tyttö, jolla on niiiiiiin kamalan syviä kokemuksia vaikka mistä ja niiiiiiiin isoja tunteita, että ne pitää värisyttää ääniksi. Minusta se on nirppanokka, joka on nostettu esille. Anna Puu puolestaan on muuten vain samalla tavalla ärsyttävä, jotenkin laskelmoiva ja yleisöä aliarvioiva.
Vierailija kirjoitti:
Inhoan molempia. Sanniin suhtautumiseni oli aikaisemmin neutraali, mutta Vain elämää muutti sen negatiiviseksi. Parikymppinen tyttö, jolla on niiiiiiin kamalan syviä kokemuksia vaikka mistä ja niiiiiiiin isoja tunteita, että ne pitää värisyttää ääniksi. Minusta se on nirppanokka, joka on nostettu esille. Anna Puu puolestaan on muuten vain samalla tavalla ärsyttävä, jotenkin laskelmoiva ja yleisöä aliarvioiva.
SANNI on ylimielinen pissalissu joka koki jo yläasteella olevansa niin paljon muita parempi ettei voinut heidän seurassaan hengailla. Anna Puu on pettänyt jokaista miestään ja jättänyt sen jälkeen, nyt jätti 3. kierroksessa olleen äijänsä jokin aika sitten. Ja lapsi kärsii. Ainiin tässä kysyttiin äänenkäytöstä: Anna Puulla parempi äänenkäyttö koska SANNI honottaa vielä pahemmin kuin Janna Hurmerinta, ja SANNI livenä ei laula ainoatakaan nuottia kohdalleen.
Variksillekin on persoonallinen ääni.
Anna Puu sentään yrittää laulaa omalla äänellään, Sanni laulaa käsittääkseni miksereiden läpi.
Mielenkiintoinen vertailu, vähän sama kuin vertaisi Matti Nykästä ja Pavarottia. Anna Puu osaa laulaa, Sanni taas autotunella leivottu digitaali hahmo. Ihmisten yksityiselämä on heidän oma asiansa ja tekevät miten lystäävät, tuskin tekään puhtaita pulmusia olette. Nykypäivänä provosoiva ja kohauttava heikkotasoinen sanoittaminen yhdistettynä tehosoittoon teiniradiossa takaa kesän festaritulot. Janus Valmunen oli jo aikanaan empiirinen testi kuinka paska saatiin syötettyä junteille kunhan tungetaan vaan kunnolla. Jannat Ellinoorat yms feikit takaa korvamadot myös tulevaisuudessa. En muuten hoilottanut tuoppi kädessä kertaakaan tänä kesänä... Riittää että on vähän hips ja tituleeraa itseään indie laulaja\lauluntekijäksi niin Sony BMG kyllä hoitaa loput..
Kummankin kanssa kannattaa ehkäisy muistaa ehdottomasti...
En tiedä, mutta Sannia haluaisin nussia ja kunnolla.
Sanni! Oon alusta asti vihannut puuta. Molemmat laulaa nenällä mut Sanni niin överisti että sitä kestää kuunnella!
Tässä tapauksessa olennaisin asia on persereikä, sillä tyylikkäällä persereiällä pääsee pitkälle. Näiden kahden arviointi muilla mittareilla ei ole mielekästä.
Sannilla on varmasti tyylikäs persereikä, ei mikään paskanpolttama kraateri. Anna Puusta ei voi olla täysin varma, luulen että hänen persereikänsä ei ole yhtä tyylikäs, vaan sellainen nuhjuinen. Sillä ei pääse yhtä pitkälle.
Puu, ei sekään mikään paras ole mutta Sanni ei edes pärjää ilman autotunea.
Oikea kysymyksenasettelu on että kumpi on vähemmän huono. Näistä se on Anna Puu.
Anna Puu on karmea miestennielijä pettäjä pissis, mutta kyllä hän laulaa osaa paremmin kuin autotune-honottaja Sanni jolla ei mene yksikään nuotti kohdalleen livenä.
Näistä kahdesta kuuntelisin mieluummin Anna Puuta, mutta en sitäkään mielelläni.