Tilanneviesti

Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi se perusmakaroni on halvempaa kuin muu pasta?

Vierailija

Sitä samaa vehnäjauhoa ja vettähän se vain on? Kilohintaero on kuitenkin merkittävä muihin nähden. 

Tarkoitan siis ihan valkoisia tuotteita, en mitään täysjyvä- ja muita pastoja. 

Kommentit (15)

Vierailija

Ehkä se on niin "tavis". Ruokahifistelijät ostavat penneä ja tagliatellea. Itse syön itsekseni kauramakaronia, mutta jos tulee vieraita ja teen pastaa niin ostan jotain erikoista. 

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Ehkä se on niin "tavis". Ruokahifistelijät ostavat penneä ja tagliatellea. Itse syön itsekseni kauramakaronia, mutta jos tulee vieraita ja teen pastaa niin ostan jotain erikoista. 

onko käsityksesi pastan tekemisestä pussin avaaminen ja kattilaan hulauttaminen?

ei se pasta nyt niiiin vaikea ole vääntää niille vieraillekaan.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Sitä samaa vehnäjauhoa ja vettähän se vain on? Kilohintaero on kuitenkin merkittävä muihin nähden. 

Kananmuna unohtui. Ja odotappas jos siihen pastaan lisätään pari prosenttia vaikka pinaattia, niin hinta pompsahtaa. Ostelen minä niitä silti, koska ei se mahdottoman hintaista ole per ateria.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sitä samaa vehnäjauhoa ja vettähän se vain on? Kilohintaero on kuitenkin merkittävä muihin nähden. 

Kananmuna unohtui. Ja odotappas jos siihen pastaan lisätään pari prosenttia vaikka pinaattia, niin hinta pompsahtaa. Ostelen minä niitä silti, koska ei se mahdottoman hintaista ole per ateria.

Eikö nyt tullut aloituksessa selväksi, ettei mitään pinaattia tai kananmunaa. Silti on hintaero ihan vain tämän vehnän ja veden kanssa. 

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Siksi, että sitä tehdään niin paljon!!! Pienemmät erät maksaa enemmän.

Voi Älyn lahja. Jos hinta olisi alhainen, niin muitakin voisi tehdä paljon.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Siksi, että sitä tehdään niin paljon!!! Pienemmät erät maksaa enemmän.

Voi Älyn lahja. Jos hinta olisi alhainen, niin muitakin voisi tehdä paljon.

Höpsö :)

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Ehkä se on niin "tavis". Ruokahifistelijät ostavat penneä ja tagliatellea. Itse syön itsekseni kauramakaronia, mutta jos tulee vieraita ja teen pastaa niin ostan jotain erikoista. 

onko käsityksesi pastan tekemisestä pussin avaaminen ja kattilaan hulauttaminen?

ei se pasta nyt niiiin vaikea ole vääntää niille vieraillekaan.

Tarkoitatko että ota drum vehnäjauhoja, munia ja pastakone?

Vierailija

Sitä tavallista tehdään Suomessakin ja ostetaan hirveitä määriä. Paljon kysyntää, halvempi hinta. Erikoispastat tuodaan ulkomailta, jolloin hintakin on kovempi.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Sitä tavallista tehdään Suomessakin ja ostetaan hirveitä määriä. Paljon kysyntää, halvempi hinta. Erikoispastat tuodaan ulkomailta, jolloin hintakin on kovempi.

"Erikois"pastat Really? Munia ja jauhoja?

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sitä tavallista tehdään Suomessakin ja ostetaan hirveitä määriä. Paljon kysyntää, halvempi hinta. Erikoispastat tuodaan ulkomailta, jolloin hintakin on kovempi.

"Erikois"pastat Really? Munia ja jauhoja?

No, samaa kamaahan ne ovat, mutta niin vain pakkauksessa lukee made in Italy eikä suomenkielistä tekstiä näy missään.

Vierailija

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Sitä tavallista tehdään Suomessakin ja ostetaan hirveitä määriä. Paljon kysyntää, halvempi hinta. Erikoispastat tuodaan ulkomailta, jolloin hintakin on kovempi.

"Erikois"pastat Really? Munia ja jauhoja?

No, samaa kamaahan ne ovat, mutta niin vain pakkauksessa lukee made in Italy eikä suomenkielistä tekstiä näy missään.

Näin. Ostaahan monet muuta pullovettä kuin kaupan oman merkin, vaikka ihan samalta se kalliimpi pullovesi maistuu kuin Rainbow tai Pirkka.

Vierailija

Kyse on hintadifferoinnista, eli sen sijaan että myisi vaan pastaa 1.20 €/kg, kannattaa myydä esimerkiksi ruman näköisessä pakkauksessa olevaa pastaa 1.10 €/kg, normaalia pastaa 1.30 €/kg ja hipstereille omaa pastaansa vaikka 3.90 €/kg. Näin voittoa tulee enemmän kokonaisuutena. Samalla tavalla siis kun kaupassa on Kotimaista-vettä 0.49 € ja jotain Bonaquaa kahdella eurolla, ja molempia ostetaan.

Vierailija

Makunsa kullakin, mutta kyllä pieni sarvimakaroni maistuu ihan erilaiselta kuin vaikkapa penne tai spagetti tai tagliatelle. Niihin jokaiseen pastatyyppiin sopivat ihan erilaiset kastikkeetkin. Tuosta sarvimakaronista, jota Suomessakin valmistetaan, teen makaranilaatikkoa, mutta en muuta.  Onhan perunaakin eri lajikkeita ja ne sopivat erilaisiin ruokiin. Ja turha nyt sanoa, että kaikki pasta on samaa vehnäjauhoa ja vettä, niinhän perunakin on perunaa. Mutta kyllä sen vaan maistaa, maku,  suuntuntuma, ulkonäkö, oli kyseessä pasta tai peruna. Ja en ole mikään kokki tai ammattilainen vaan ihan tavallinen ruokailija ja ruuanlaittaja. 

Uusimmat

Suosituimmat

Uusimmat

Suosituimmat