Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi ihmeessä lestadiolaisia koko ajan haukutaan täällä?

Vierailija
08.02.2006 |

Mä en tajua miten täällä voi olla näin kusipäistä sakkia. Ei mitään muuta tekemistä kuin ihmetellä muiden elämää ja olla niin kovin tietäväisiä siitä miten lestadiolaiset elää. Kaiken huippu oli ketju jossa lestamiehiä syytettiin siitä että he haluavat rakastella KOKO ajan ja vaimoparat ei kahda mitään.... Huh huh, miten alhainen sivistystaso tämän palstan kirjoittajilla on!



Naapurini on lesta eikä hänen elämänsä sen hankalammalta vaikuta kuin minunkaan. Sen sijaan toisen naapurini elämä on niin hakusessa että...Joten aloitanko ketjuja siitä, miten yksinhuoltajat ovat sellaisia ja tällaisia?? Ja ihmettelen sitä miksi ei muita uskontoja haukuta yhtä kiivaasti, kuten vaikka näitä rättipäitä. Ai niin, niitä kuuluu suvaita, samoin kuin homoja ja lesboja ja tummaihoisia, tekivät he sitten mitä tahansa joka OIKEASTI koskettaa joskus meidänkin elämää. Toisin kuin harvan lestadiolaisen vakaumus koskaan milläään tavoin meitä häiritsee.



Olkaa jo hyvät ihmiset aikuisia ja jättäkää muut rauhaan! Tai sitten oma elämänne on niin kovin kauheaa että on tänne tultava haukkumaan muiden omia valintoja, jotta oma elämä tuntuisi vähän paremmalta...Säälittää kyllä kovin te, jotka niin teette! Ja vielä enemmän säälin teidän lapsia ja perheitä, jotka joutuvat elämään tuollaisten ihmisetn kanssa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
08.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kakkoselle vielä, että tunnen todella monta lestadiolaista, eikä yksikään ole tekopyhä. Tekopyhiä olen löytänyt lähinnä viidesläisten kirjavasta joukosta.

Vierailija
2/7 |
08.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hiuksia ei saa värjätä - permanentti saa olla

meikata ei saa - ellei sitä kukaan huomaa

koruja ei saa olla - paitsi hopeisia ja sileäpintaisia

jne jne





Asuin pienellä paikkakunnalla missä yli puolet asukkaista on/oli lestoja,

niin kyllä siinä oppi näkemään minkälaista porukkaa ne on. Ollaan niin tekopyhää että! Äijät käy sen verran kotona että ehtii akkansa panna paksuksi ja taas mentiin. Kirkkoherra, joka oli kans lestadiolainen, teki lapsia avioliittonsa ulkopuolelle. Kaikki sen tiesi, mutta siitä ei saanu ääneen puhua..

Ja ehkäsyä ei saa käyttää, eikä saa ryypätä. Mitkähän mahtaa olla suviseurojen kaks yleisintä roskaa?? Kortsut ja kaljapullot!

Huh huh..





raamatussa sanotaan että itseään ei saa koristaa koska jumala on luonut jokaisen sellaiseksi kuin on blaablaa



ja sitten ollaan viimeisimmät trendikuteet (ja piilokorut/meikit) päällä hesen edessä katuun syljeskelemässä. eläisivät niinkuin opettavat niin voisi olla jotain uskottavuutta tuollakin uskonnolla



Ja lestatko ei halveksu meitä ei-uskovaisia??

Pikku penskat huutelee kaduilta ja pihoilta muille lapsille hävyttömyyksiä. Mistä 3v tietää mikä on tulimeri ja helvetti ja ketkä sinne joutuu?? No, vanhemmat opettaa. Sitte huudellaan ja irvistellään että " äiti on sanonu että te ootte syntisiä ja joudutte tulimereen" ..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
08.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole itse kys. lahkon jäsen ja minuakin ärsyttää muutamat asiat heissä, kuten varmaan minäkin ärsytän joiltain osin heitä. Mutta entä sitten?! Sellaistahan se elämä on.



Itselläni on ystäviä ja työkavereita, jotka ovat vl:ia ja ihan mukavia ja tavallisia ihmisiä ovat.



Jospa tosiaan alkaisimme suvaita homojen, lesbojen, värillisten ja muslimien lisäksi myös lestadiolaisia täällä av:lla! = )

Vierailija
4/7 |
08.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan herätysliike. Lahkot eivät koskaan toimi ev.lut.kirkon piirissä.



Muuten kirjoituksesi oli täyttä asiaa.

Vierailija
5/7 |
08.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai mene terapiaan purkamaan kaunaasi lestadiolaisia kohtaan jotta saat oman elämäsi kuntoon

Vierailija
6/7 |
08.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me vl:t olemme tottuneita pilkkaan joten se ei meitä paljon hetkauta - tässä yksi syy siihen, miksi emme kommentoi paljoakaan emmekä ehkä edes avaa näitä ketjuja..voitte olla meistä ihan sitä mieltä kuin tahdotte.



Laulun sanoin:



" vaikka pilkka, vaino lankee

uskon tähden päällesi

kerran loppuu aika ankee

murhe muuttuu iloksi"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
08.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on tietenkin ääripäitä jotka eivät elä niin kuin suurin osa elää. Ja sittenhän on hyvä yleistää, että kaikki lestadiolaiset tekee sitä ja tätä...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kahdeksan seitsemän