Miksi noissa kosteudenpoistopusseissa lukee "Do not eat"
:D Ei kai kukaan oikeasti ole niin daiju että söisi sellaisen?
Kommentit (9)
Vierailija kirjoitti:
:D Ei kai kukaan oikeasti ole niin daiju että söisi sellaisen?
Ne kielolot on jenkkiläisiä varten, kun aina sieltä löytyy yksi, joka syö niitä ja tulee hiton kalliit oikeuskulut firmoille.
Niillä pitää mikroaaltouunin ohjeissa olla, ettei saa laittaa eläviä eläimiä' mikroon eikä lapsia pesukoneeseen yms.
Astianpesuainetta ei saa sitte juoda!
Kaveri oli joskus nuorena kuvitellut että pussissa on jotain puhdistusainetta ja oli sekoittanut sen vesilasiin, ei kuulema meinnanut pysyä lasissa ja oli lämmenyt. Joten ei ne ihan turhia ole ne varoitukset.
Jos vahingon tai tapaturman voi estää lisäämällä varoituksen, niin miksi sitä ei tehtäisi? Osalla teistä ei taida turvallisuusajattelu olla vielä ihan 2000 luvulla.
Onko se sellaista rakeista versiota? Muistuttaa ihan merisuolaa? Voihan sitä joku mennä sekaisin kun pelkkä pussi jossain varastossa pyörinyt vuosikausia, mutta ehkä vain amerikassa sitä epämääräistä ainetta testataan maistamalla ensin.
Aika yhtenäinen linja kyllä on kun vertaa kuinka monta varotusta tavallisessa pesuainepurkissakin on.
Vierailija kirjoitti:
Koska jenkit.
Kyllä kotimaankin lainsäädäntö vaatii noita varoituksia, ihan turha syytellä "hölmöjä jenkkejä".
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Koska jenkit.
Kyllä kotimaankin lainsäädäntö vaatii noita varoituksia, ihan turha syytellä "hölmöjä jenkkejä".
Toki, mutta ei suomalaisilla ole varaa käydä oikeutta mistään kissanpaskasta yms. kuten jenkit tekevät.
Monissa muovipakkauksissa lukee, ettei niillä saa leikkiä. Tai sitten on kuvasymboli, jossa lapsi laittaa pussia päähän ja tämän kuvan päällä raksi. Eli kyllä, aivan varmasti joku voi olla niin tyhmä, että syö kosteudenpoistajiakin. Enemmän tämä turhista varoittelu taitaa olla amerikkalaisten juttuja... Siellä kun voi helposti joutua raastupaan, jos tarvittavat varoitukset tai ohjeet puuttuvat ja joku tollo loukkaa itsensä.