Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kiinteistönvälittäjät

Vierailija
06.02.2006 |

...tekevätkö koskaan kuten lupaavat? Kertokaa kokemuksianne.



Olemme itse tehneet tarjouksen asunnosta. Tarjous umpeutui tänään, mutta välittäjästa ei ole kuulunut mitään. Tietysti voi pitää kiirettä, mutta ärsyttää silti kun viime viikolla vielä lupasi vakaasti soittaa heti kun saa vastauksen. Olisi kiva kuulla mitä on vastattu, mutta toisaalta ei haluaisi antaa itsestään liian innokasta vaikutelmaa. Itse emme siis aio soittaa välittäjälle päin. Pitäisikö?



Ottaa päähän kun ei voi mihinkään luottaa. Sitten nämä " joo on muitakin tarjoajia" -vedätykset vielä erikseen.



Miten näiden kanssa pitää toimia?



Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime viikolla luvannut soittaa? Kuinka pitkän voimassa olo ajan olette laittaneet tarjoukseen. Yleensä laitetaan että on voimassa esim. seuraavaan päivään..



Ei ole tainnut mennä läpi teidän tarjous. Soita nyt ihmeessä!

Vierailija
2/7 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarjottiin loppuviikosta, ja annettiin viikonlopun yli aikaa. Emme odotakaan että tarjous olisi heti mennyt läpi, mutta jotenkin odottaisi välittäjän tiedottavan mahdollisesta vastatarjouksesta. Ehkä tämä on tyhmää ylpeyttä? Ajattelenko liian monimutkaisesti? Onko välittäjän homma pitää yllä yhteyttä kaupanteon osapuoliin vai päinvastoin?

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

siis teki vime viikolla lupauksen soittaa heti kun tietäisi myyjien vastauksen.

Vierailija
4/7 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vain siten annatte varmuuden siitä, että olette tosissanne. Soita nyt ihmeessä äkkiä!

Vierailija
5/7 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mun mielestä jos on annettu viikonlopun yli aikaa niin olisi pitänyt tänään aamusta soittaa. Mä ainakin soittaisin sille ja kysyisin mikä on homman nimi. Viikonlopun yli ei kannattaisi antaa miettimisaikaa, sunnuntaisin kun on näyttöjä on asunnon ostajat liikkeellä..



Toivottavasti ei ole käynyt niin että joku on tarjonnut viikonlopun aikana enemmän ja välittäjä ei ole enään teistä kiinnostunut ja " unohtanut" ilmoittaa. Soita ja kysy!

Vierailija
6/7 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me myimme viikko sitten asuntomme tarjouksen perusteella ja välittäjä välitti hyvin koko ajan.

Toisaalta, jos tuo meni mönkään niin älkää hätäilkö. Kyllä asuntoja riittää ja hinnat ovat todennäköisesti nyt korkeimmalla mahdollisella tasolla. En olisi edes ilennyt pyytää tästä asunnosta sellaista hintaa jonka välittäjä ilmoitti. No, kauppa tuli kyllä heti ensimmäisessä näytössä, joten olimmekohan liian hätäisiä kun suostuimme tarjoukseen ;-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
06.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensiksi vastauksia eri kommentoijille...



Näyttöä ei ollut viikonloppuna, koska välittäjä oli itse poissa paikkakunnalta.

Tarjouksemme oli vähintäänkin kohtuullinen, ja mielestäni sen pitäisi riittää viestiksi kiinnostuksestamme.

Olemme katselleet asuntoja jo pidemmän aikaa, eikä mistään must have -tilanteesta ole kysymys, vaan enemmänkin kohtuullisesta kompromissiratkaisusta eri tarpeidemme välillä, jos niin voi sanoa. Periaatteessa voisimme edelleen jatkaa katselua, joskin asunto sinänsä houkuttelisi sijainniltaan yms.

Minusta tuntuisi typerältä vaikuttaa kovin innokkaalta ostajalta välittäjän suuntaan, jos yhtään haluaa saada hintaa hilattua alaspäin.



Taisin onneksi kuitenkin hermostua etukäteen alkuperäisessä viestissäni; äsken tuli soitto vastatarjouksesta jonka luultavasti hyväksymme. Jatkukoon keskustelu tästä yleisellä tasolla, ehkä kaikki viisastumme asuntokaupan kiemuroista :)



Kiitos kaikille kantaa ottaneille!

ap