Miksi miehen kaverit painostavat meitä lapsen tekoon?
No, itse asiassa olen raskaana mutta emme aio vielä vähään aikaan kertoa kenellekään. Ärsyttää, kun miehen kaverit kuulemmat painostavat miestäni perheenlisäykseen ja yksikin mies kysyi minulta melkein aggressiivisesti että jokos olet raskaana (menimme naimisiin vuosi sitten).
Eihän tuossa muuten mitään, mutta nämä pahimmat kyselijät ovat niitä jotka ovat suoraan myöntäneet miehelleni, että katuvat perheen perustamista tai jos eivät aivan kadu niin kokevat perhe-elämän todella raskaaksi ja ikäväksi. Moni onkin eronnut lastensa äidistä, tämä kaikkein vihaisin kyselijä ei kestänyt vauva-arkea vuottakaan. Nyt sitten heiluu baareissa uuden nuoren naisen kanssa ja on niin vakuuttelevinaan, että tehkää paljon lapsia.
Mikä tähän voi olla motiivina? Kadehtivatko nämä miehet ns. vapaata elämäämme, vai miksi he niin kovasti suitsuttavat vauva-ajatusta, kun eivät itsekään perhe-elämästä piittaa?