juttuseuraa kaipaava, opiskeleva yh-äiti vastailee kysymyksiin aikansa kuluksi
Kommentit (13)
Miten onnistuu lasten ja opintojen yhteensovittaminen?
pääainetta en viitsi paljastaa..
ap
yhteensovittaminen on melko haasteellista.. onneksi yliopistossa ei luentopakkoa ja muutenkin saa vapaasti valita mitä lukee ts. millä kursseilla käy. Sitä helpompi mitä vanhempi lapsi, olen huomannut.
ap
nukutan muksua tässä samalla, läppäri sylissä istun sängyllä :)
ap
minkä ikäisiä lapsia ja kuinka olet jaksellut?
ap
Niin ja joku kysyi miksi olen yh.. Pitkä tarina mutta jätin lapsen isän jatkuvan viinankäytön ja siihen liittyvien " lieveilmiöiden" vuoksi. Lapsi oli silloin ihan vauva.
mutta sitten kun itse väsyin niin mietin kuinka helppoa olisi jos perheessä olisi 2 aikuista. Nyt seurustelen ja pian muutetaan yhteen, saas nähdä kuinka hankala siihen kuvioon on tottua. Mies on kyllä meillä niin paljon että on jo tullut esimakua yhdessäasumisesta.
ap
vastoin kuvitelmaasi yh:t eivät ole munanpuutteessa. Ainakaan minun tuttavapiirissä.
ap
minkä ikäiset lapset?
Täytyy hattua nostaa sulle :)
ap
Ihanaa lepoa käydä koulua! Olin aikaisemmin kotihoidontuella ja omaishoitajana kotona.
Todella rentouttavaa matkata yksin koululle ilman rattaita ja olla päivä aikuisten ihmisten seurassa;-)
Ja munaa olen muuten " saanut" viimeksi 4-v sitten, silloin kun olin vielä liitossa. Sen jälkeen en ole käynyt yksin missään.
Lapset 3-8-vuotiaita:)
T.3
3: onko sinulla millainen tukiverkosto? Eli saatko apua lastenhoitoon tarvittaessa?
ap
Montako lasta?
Miten sujuu lauanatai ilta?
Jokos lapset nukkuvat?