Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan kova kakka

01.02.2006 |

Osaako kukaan sanoa mitkä ruoka-aineet kovettavat vauvan masua? Ja mitkä löysentävät?



Meidän 6,5kk tyttö tänään itki, kun oli niin kova kakka. Luumusosetta olen syöttänyt mielestäni ihan reilusti. Liharuoat ollaan aloitettu jokin aikaa sitten ja ne tietääkseni kovettavat juuri tuota masua?



Vinkkejä kaivataan että mikä helpottaisi. Risiiniöljyä yritin vältellä.



Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

me saatiin pojan maha seuraavilla kikoilla toimimaan kiinteiden aloituksen yhteydessä-

eli anna sitä luumua joka ruualla ja tarpeeksi nestettä.mallasuutetta (apteekista) voi sekoittaa esim maitopulloon tai veteen,auttaa aika hyvin.jos ei millään tule kakka,ja vauva selvästi kärsii,voi auttaa tilapäisesti antamalla miniperäruiskeesta (mikrolax) noinpuolet.sillä saa mahdollisen " tulpan" irtoomaan.tai voit kokeilla panadolsuppoa-usein se myös alkaa kakattaa : )

yksi keino,mikö me otettiin heti 4kk käyttöön,on että kun huomaat lapsen ilmeestä että alkaa vääntämään kakkaa,viet pöntölle.siis pöntön reunalle käkkimään.siinä saa paremmin pusattua kuin vaippaan.oikeesti! me ollaan jatkettu pönttöilyä siitä lähtien ja nyt poika ei mielellään muualle teekkään.



kovettavista ruuista vois ainakin mustikkaa välttää,me ei ainakaan voida antaa pojalle yhtään kappalettakaan,ei ees soseessa.pelkkä perunakin lienee aikamoista liisteriä suolistossa..



toivottavasti saatte mahan toimintaan,inha vaiva!







Vierailija
2/2 |
01.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku väitti, että luumuun maha voi tottua, joten en ole antanut kuin aina silloin tällöin.



Maitohappobakteeritkin saattavat tasapainottaa vatsan toimintaa, eli niitä voi ruveta antamaan, jos ette jo syökin. Mutta ensiapuna mallasuutetta.



Kovettavia lie: peruna, keitetty porkkana

Löysentäviä: marjat (meillä myös mustikka), hedelmät (erityisesti luumu, aprikoosi, rusinat), bataatti (koeta perunan sijaan)



Ja muista juottaa paljon nestettä! Joskus kova kakka voi johtua nesteen puutteesta. Maitoa tai vettä siis pitkin päivää ja ruokaa.



Jos vauva selvästi jo pinnistää kakkaa ulos, mutta ei vain tule, voit koettaa laittaa sormella tai vaikka topsy-puikolla rasvaa pepunreikään, niin kakka voi tulla helpommin. Meille neuvolasta neuvoivat viimeisenä keinona ruokaöljyn ruiskuttamisen peräaukkoon. (Sellaiseen lääkeruiskuun öljyä ja kun pinnistelyssä tulee tauko, niin öljyä sisälle. Voitelee pidemmältä matkalta ja tekee kakkaamisen helpommaksi.)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla