Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Onko täällä south beach dieetillä uuden elämän aloittaneita?
01.02.2006 |
Kuinkas sujuu ja onko tullut tuloksia?
Itse aloitin kaksi viikkoa sitten, eli ensimmäinen vaihe on nyt kärsitty. Olin alkujaankin ihan normaalipainoinen, mutta järkyttävä karkkihiiri. Nyt tuo kaikki tuntuu olevan taakse jäänyttä elämää. Parin viikon aikana paino on pudonnut 4 kiloa, vaikka syön useammin ja enemmän kuin ennen.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Perusperiate on se, että korvaat sokerin, leivän, perunan, pastan ja riisin kasviksilla. hedelmät ovat alkuun myös kiellettyjä. Proteiinia saa syödä normaalisti. Tämän jakson aikana tulee alkuun vieroitusoireita, kuten päänsärkyä ja mielitekoja mutta ne katoavat vähitellen. Paino putoaa ja ainakin itselläni on pirteämpi olo.
Ensimmäiset kaksi viikkoa on ankaraa kieltäytymistä em. tuotteista, mutta sen jälkeen esim leipää voi palauttaa ruokavalioon ja syödä sitä vaikka muutaman kerran viikossa. Tämänkin jakson aikana paino putoaa yhä, mutta hitaammin.
Kolmas vaihe alkaa kun olet saavuttanut tavoitepainosi. Silloin voit syödä suhteellisen normaalisti, mutta sokerilla läträämistä ei silloinkaan suositella. Sokeri on kuitenkin jäänyt pois jo ekassa vaiheessa ja sitä ei tee enää edes mieli.
Jos paino alkaa taas kohota jostain syystä, aloita viikon kuurilla kohdasta 1.
hyvin yksinkertaista mutta loppujen lopuksi alkuun oli melkoista tahtojen taistelua. Täytekakut ja muut ihanuudet leijailivat silmissä.