Onko Kättärin päivystävät lääkärit ( ne , jotka tekee sektioita) aina valmiita gynekologeja
vai voiko erikoistumassa oleva alle 3-kymppinen lääkäri olla ainut lääkäri kyseisessä toimenpiteessä? Itse olin yllättynyt ollessani kaavinnassa keskenmenon yhteydessä. Anestesialääkäri oli selvästi opiskelija, max 28-v ja leikkaava lääkäri nuoren näköinen tyttö, jota luulin aluksi sh-opiskelijaksi.
Kommentit (3)
Mikset kysynyt ikää ja pätevyyttä jos epäilytti, ei pelkkä nuorelta näyttäminen riitä epäpätevyyden perusteeksi!
Ja päivystävät lääkärin on sairaalassa kuin sairaalassa PÄÄOSIN sairaalalääkäreitä eli valmiita LL:a, mutta ei erikoislääkäreitä vaan erikoistumassa olevia. Takapäivystäjät taas ovat erikoislääkäreitä, mutta ovat ns. puhelimen päässä, voivat olla siis vaikka kotonaan (saavuttava pyydetäessä paikalle 30min:ssa)
mutta tekevät sitä pakollista gynen jaksoa siellä? Kaavinnassa ainakin oli ko. sairaalalääkäri eikä varmaan voinut olla erikoistunut ikänsäkään puolesta.