Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Auttakaa!Pms-oireeni hävisivät!Normaalia?ov
30.01.2006 |
Minulla on aina kamalat pms-oireet(mielialat heittelee,päänsärky,alavatsakivut,turvotus,rintojen särky ym ym..)
No nyt on kp 29/33 ja oli tuossa taas pms,mutta kesti vain neljä päivää ja tänään oireet hävisivät.Normaalisti oireet kestää ihan sinne menkkoihin asti.Hyvä näin!Mutta rupesi vaan mietityttämään kun ei ikinä ole näin ollut että oisikohan syynä raskaus?
Kommentit (2)
Voipi olla hyvinkin raskautta tai ihan muutakin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Ainakin kuvittelin niitä mielialan heittelyitä pms-oireiksi. Vasta kun ne eivät hellittäneetkään kun vuoto oli ohi, tajusin testata. Minulla siis oli kuukautisten aikaan niukkaa vuotoa, vaikka olinkin raskaana, ja kuvittelin kuukautisten alkaneen normaalisti.
Voihan pms-oireittesi loppumisen takana olla raskaus, mutta myös moni muu asia. Oletko ehkä syönyt toisin kuin normaalisti? Jotkut vitamiinit ja ravintoaineet helpottavat pms-oireita (kalsium, kalium, magnesium, b-, c- ja d-vitamiini) joten jos olet syönyt paljon näitä sisältäviä ruokia, saattavat oireet helpottaa. Myös ruokavalion keventäminen pms-oireiden aikana helpottaa, samoin liikunta ja rentoutuminen.