Opastakaa uusavutonta miten tehdään hyvää perunamuusia
Kommentit (6)
asiaa voi parantaa myös sopivalla suolauksella ja ripauksella valkopippuria.
Siis perunat kuoritaan ja keitetään niukassa suolavedessä (liikaan veteen liukenee sekä makua että ravinteita ja meneehukkaan) kypsistä perunoista kaadetaan vesi pois, survotaan ne nuijalla ja vatkataan nuijalla joukkoon kuumaa maitoa. Suolaa ja valkopippuria. Voi myös maustaa pinaatilla tai porkkanalla tai palsternakalla tms. Voita/kasvimarjgariinia voi laittaa joukkoon jos haluaa, mutta sen vaikutus on aika pieni.
keitän perunat tietty..valitsen laadun mikä sopii muussiksi. Kaadan keitinliemen pois ja laitan suolaa sekaan, soseutan survimella. En tykkää soseuttaa sähkövatkaimella kun tulee mielestäni liisteriä. Sitten vaan sopivasti maitoa sekaan ja survotaan lisää kunnes muussi hyvää. Nokare voita/margariinia perään.
Keitän jauhoiset perunat suolalla maustetussa vedessä pehmeiksi. Kaadan keitinliemen kulhoon odottamaan. Survon perunat kattilassa ja lisään maitojauhetta sekaan. Kaadan perunoiden keitinvettä mukaan niin paljon että tulee sopivan löysää. Survimella sekoitan. Lopuksi otan vielä sähkövatkaimen ja pyöräytän loppusilauksen sillä. Makuasia jos haluaa lisätä nokareen voita. Hyvää tulee!
Sen verran on eroa että kylmä maito tekee muusista nopeemmin kylmää syötävää!!
Suolaa, valkopippuria, sipulijauhetta, nokare margariinia tai voita. niin ja tietenkin maitoa ;)
Kesällä on ihana laittaa tuoretta persiljaa, nam!