Köyhien asialla -puolue Niinistön takana
Köyhien Asialla -puolueen puheenjohtaja Terttu Savola tukee presidentinvaleissa kokoomuksen ehdokasta Sauli Niinistöä.
Kokoomuksen ehdokas Sauli Niinistö saa kannatusta yllättävältä taholta. (NINA KAVERINEN)
Terttu Savola perustelee valintaansa sillä, että vaikka " köyhien ja hätääkärsivien asema on vuosi vuodelta huonontunut, presidentin taholta emme ole kuitenkaan havainneet vakavaa suhtautumista suomalaisten hätään" .
Savola toteaa tiedotteessaan, että puolueen jäsenillä on täysi vapaus valita ehdokkaansa.
Savola paheksuu Tarja Halosta siitä, että hän hyväksyy SAK:n jäsenmaksujen käytön omaan kampanjaansa.
- Pieniä ihmisiä tulisi puolustaa eikä käyttää näin heitä ja heidän rahojaan hyväksi kaikin tavoin.
Savola kaipaa tekoja
Savola sanoo harkinneensa asiaa perinpohjin ja sen lisäksi saaneensa rukousvastauksena yhtäpitävän käsityksen siitä, että " Sauli Niinistöstä voisimme saada Suomelle hyvää suuntaa antavan mielipidejohtajan, joka luultavasti ei vain puhuisi, vaan yrittäisi saada mielipiteitään myös käytännössä toteutetuksi" .
Köyhien asialla -puolue hyväksyttiin puoluerekisteriin vuonna 2002 sen saatua vaadittavat 5 000 kannattajaa. Puolue ei ole saanut ehdokastaan eduskuntaan, mutta se asetti mm. EU-vaaleihin 26 ehdokasta.
Lähde: Iltasanomat
Kommentit (5)
Vierailija:
" köyhien ja hätääkärsivien asema on vuosi vuodelta huonontunut, presidentin taholta emme ole kuitenkaan havainneet vakavaa suhtautumista suomalaisten hätään" .
Niinistöllä sentään on visioita, Halonen sen sijaan sauvakävelee kansan joukossa eikä osaa tärkeisiin asioihin sanoa juuta eikä jaata, kun on itsellä asiat niin pirun hyvin.
Tulkoot meille kokeilemaan niitä riittäväiä yhteiskunnan tukia. Mies kohtuuhyväpalkkaisessa työssä, mä sairaan lapsen omaishoitajana ja rahaa meille jää kuukaudessa käteen 20¿ enemmän kuin mitä saataisiin toimeentulotukea jos ruvettaisiin sossupummeiksi...
Yhteiskunta tukee vissiin ihan vääriä ihmisiä, sairaita ei ainakaan. Mun lapsen pelkkiin ei-kelakorvattaviin lääkkeisiin menee 1100-1300¿/kk :(
Jos Salesta nyt jostain kumman syystä tulisi pressa, niin älkää köyhät, kipeät ja muut ei-täydelliset kertaakaan narisko tai kuuden vuoden päästä marmattako, jos taivas ei aukenekaan köyhille.
Niinistöllä sentään on ideoita ja aikomus hankkia työpaikkoja lisää jotta kaikki saisivat töitä = rahaa.
up