Vaunut netistä saksasta?
Luin jostakin, että jos tilaa vaunut ulkomailta, niin takuu ei ole voimassa Suomessa.. Tietääkö kukaan, pitääkö tämä paikkansa?
Entä onko kokemuksia? Kiinnostaisi hiukan tilata Gessleinin highlightit... hintaa kaikkine kuluineen tulisi 399e... ( http://www.pingpong-online.com/ )
Eli onko täällä sellaisia, jotka on tilanneet / miettineet tilaamista saksasta tai muualta netistä? Jos vaan viittitte jakaa kokemuksia, niin ois kyllä kiva! Meillä on ongelmana pienehkö takakontti autossa, Gessleinia on kehuttu siitä että menevät matalaksi, mutta osaako joku suositella jotain muuta hyvää vaunumerkkiä/mallia, joka menisi pienestä luukusta sisään?
Kommentit (2)
laitan sulle yhden linkin niin pääset alkuun
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/search.asp?phrase=saksasta&appid=A…
Niistä pinpongin tarjous Gessuista sen verran, että niissä ei ole remmijousitusta, vaan ns. tavallinen jäykempi jousitus (vrt. teutonia). Mutta jos et ole erityisesti sen keinuvan remmijousituksen perään, niin sitten ovat varmasti loistava vaihtoehto.
Takuu hoidetaan tietysti sen myyjän kanssa, jolta tavara on ostettu.
Pingpongin takuu toimii hyvin, jos nyt jotain sattuisi menemään rikki. Tästäkin oli juuri juttua täällä, kokeile taas hakua, varmaan löytyy takuu ja pingpong.
Meillä on/on ollut monet kärryt Saksasta ja yksiinkään en ole pettynyt. Tulevat usein noin 40 % halvemmiksi kuin Suomesta ostettuna ja kuosin saa valita vapaasti.
Itse asun Saksassa ja tilaan vaunut netitse täältä. Vaunuissa on kahden vuoden takuu ja tietojeni mukaan vaunut pitää lähettää tehtaalle, jos jotain vikaa esiintyy. Luulisin siis, ettei siinä muu auta, kun lähettää Saksaan korjautapauksessa, tai maksaa Suomessa se korjaus...mutta siis harvemmin kai vaunut hajoaa kahdessa vuodessa. Aijon ostaa Teutoniat, myös pienikokoiset, ovat erittäin kevyet, helpot ja mahtuvat meidän pieneen autoon. Teutonian Pixxeleitä aattelin. Tutuilla myös kokemuksia Teutonian vaunuista, eivät ole menneet rikki kahden vuoden käytössä. Mutta ilmarenkaisia ei kuulemma kannata ottaa, jos unohtuu pumpata niin on kumi helposti puhki...