Mulla on YKSI kanamuna,creme fraichea,tonnikalapukki öljyssä,mitä voin tehdä?
Joo ja vielä on sulatejuustoa plus emmentaljuustoa,eli tuleeko näillä aineksilla omeletti vai mikä?Antakaa neuvoja täydelliselle kotirouvalle joka osaa just just keittää perunat!
Kommentit (8)
Keitä se kananmuna, pilko ja tee munasta, tonnikalasta ja juustosta salaatti lisäämällä joukkoon
*makaroneja/salaattia
*kurkkua
*sipulia
*tomaattia
Siis jos sulla on noita aineksia... Aika haastavat noi sun ainekset. tai sit keität makaronia, sulatat sulatejuustoa sinne sekaan, heität tonnikalat joukkoon ja ripottelet raastettua emmentalia päälle.
Etkös voisi sekoittaa kalamureketaikinan: YKSI kanamuna,creme fraichea,tonnikalat valutettuna ja korppujauhoa / vehnäjauhoa / murskattuja corn flakesia + pippuria ym. mausteita. Pyörittele pikku vuokaan ja paista uunissa 175 astetta ja puoli tuntia. Lisäksi makaryynejä, pottuja tai riisiä.
Taidan koittaa tota pastajuttua,sörkkään sen kanamunankin sinne joukkoon.Kiitos neuvoista!:)
ja teet munakkaan, näinhän mainokset opettavat ;-)
1 prk tonnikalaa
1 prk ranskankermaa
1 prk tomaattipyrettä
Hauduta miedolla lämmöllä tonnikalaa noin 15 min.Lisää ranskankerma ja tomaattipyre ja anna hautua noin 15 minuuttia. Voit lisätä hiukan suolaa ja sipulia, jos haluat. Ohje ilman niitäkin on hyvä ja nopea tekoinen.
Keitä spagetti
sekoita creme fraiche ja tonnikala sekaisin,mausteet joukkoon,sotke spagetin sekaan.
tee juustoraasteesta ja munasta sotku jolla peität tonnikalaspagetin joka on uunivuoassa, ja haet uunista kauniin paistopinnan päälle!
Joku muu saa neuvoa mausteet....mustapippuria,suolaa,ruohosipulia tai oreganoa tms...?
tee joku köyhä tonnikalapasta...
Keitä/paista se muna ja laita leivän väliin...