Sii mitä mitä???? Jos Kela on maksanut liikaa
jotain tukea. No jos on itse ns. syyllinen siihen, että kela maksanut kolmelta kuukaudelta liikaa. Eli on ollut sen verran " dementoitunut" ettei ole muistanut miehen uutta palkkatodistusta viedä. Ja sitten kun viet niin Kelassa sovitaan että vähennetään seuraavan kuukauden tuesta. No sitten asia menee poliisitutkintaan, siis MITÄ MITÄ? Vaikka asia hoidettu.
Kommentit (2)
niinhän mullekin sanottiin, kun menin itse henkilökohtaisesti kelaa ilmoittamaan, että en enää halua nostaa kotihoidon tuen lisäosaa, koska tulot nousevat.
Siis vaikka sillä sekunnilla ilmoitin, että tulot tulevat nousemaan, niin täti sanoi, että jos et ilmoita, niin liikaa maksettu tuki menee tutkintaan ja peritään jälkikäteen. Sanoin sitten hieman kuuluvammalla äänellä, että olen nyt tässä parhaillaan ilmoittamassa tulojen noususta!!! ja mielessäni tuohon lauseeseen vielä lisäsin, että senkin pönttö =)
Onkohan niillä siellä kelassa joillain ymmärtämisvaikeuksia?
len poliisikuulustelut.