G: Astiastoistanne arvon leidit
a)arkiastiastonne
b)juhla-astiastonne
c) kahviastiastonne
ja kuinka monelle kyseiset astiastot ovat.
Oletteko tyytyväisiä?
Meillä menossa keittiöremonttiin, myös kaappien sisusta. Tässä vähän ideoita haeskelen :)
Kommentit (24)
Vierailija
a)arkiastiastonne arabian valkoinen teema, verna- viinilaseja juomalaseina
b)juhla-astiastonne arabian paratiisi- , iittalan essence puna- ja valkoviinilasit
c) kahviastiastonne paratiisi
ja kuinka monelle kyseiset astiastot ovat.
Oletteko tyytyväisiä?
Meillä menossa keittiöremonttiin, myös kaappien sisusta. Tässä vähän ideoita haeskelen :)
[/quote]
havittelen vielä jotain villeroy&bochin öky-astiastoa:)
Arabian Lumi-kahviastiasto 10:lle, laseina iittalan Kartiot (kirkkaat). Haluaisin jotkut kivat mukit arkiastioiksi, meillä on vain sekalainen valikoima erilaisia mukeja...
a)arkiastiastonne keltainen Teema, Kartiolaseja, ainakin 12:lle kutakin lautasta, kulhoa jne sekä Pentikin Omenaa (sopivat ihan hyvin yhteen)
b)juhla-astiastonne Arabian Harlekiini, 8:lle, tsekkilaistä kristallia laseina (mieheni ostanut sieltä 80-luvulla upeita sarjoja)
c) kahviastiastonne Arabian Harlekiini, 12:lle
d) mökillä Kermansaven Heinää, Ikean astioita
ja kuinka monelle kyseiset astiastot ovat.
Oletteko tyytyväisiä? Olen tyytyväinen. harmi vain, että harlekiinin valmistus lopetettiin samana vuonna kun me saimme niitä häälahjaksi.
En suosittele ostamaan mitään halpasarjoja.
ja muumi-mukeja yli 20. Hyvä yhdistelmä :-) Ja sopivat arkeen ja juhlaan!
meillä ei ole mitään " astiastoa" tai siis on Anttilan halpis-astiasto, kestävä ja ihan hyvän näköinen, ei mitään keräilysarjaa, muuten meillä onkin ihan mitä vaan mistä tykätään: Nalle Puh- astioita, kissamukeja jne. Yhdistävänä teemana muissa kuin noissa kuvioillisissa on väri, keltainen tai vihertävä. En ole ikinä ymmärtänyt mitään astiastojen keräilyä tai juhla-astioita, ja eipä ole kukaan vieras vielä valittanut. Pääasia että itse tykätään
a)arkiastiastonne
b)juhla-astiastonne
c) kahviastiastonne
A) teemaa valkaena ja keltaisena
B)sama astiasto
C) arkena juomme kahvit muumi mukeista ja ultima thule lasilautasista
juhlissa meillä on joku perintönä saatu (isomummilta) valkea sinikukallinen kahviastiasto
kaikkia muita 6:lle mutta perintö kuppeja lautasinmeen on 12
Arkeen:
Valkoinen Teema, Pentikin Omenaa joitakin astioita, laseina Kartiot
Juhlaan:
Villeroyn sarjaa, en muista nimeä ja yhdet käsinpestävät kultareunaiset kahviastiat
Kahviastioina:
Valkoinen Teema
a. Arkiastiastona meillä Teemaa. Olen sekoittanut valkoista ja harmaata. Siihen sopivat tarjoiluastiat myös. Muumi-mukeja olen myös kerännyt,niitä 13.
b. Juhla-astioina meillä Pentikin Vanilja-sarjaa. Oikeastaan kaikki on koossa niin että 8 hengelle saan katettua pöydän tarjoiluastioinen. Tähän sarjaan olen myös ostanut kahviastiaston niin ikään 8 hengelle.Tätä olisi trkoitus täydentää niin että saan tusinan täyteen.
Olen aina maksanut omaisuuksia astioista,ja tulen maksamaan :)
meillä arkena koku hobby hallin halpis astiasto ja vernan ja aino aallon laseja,pikkulautasia ja jälkiruoka kulhoja.
juhliin on 24h astiasto ja vernan viinilasit ja kahviastiat on myös 24h
haluaisin arkiastioiksi teeman valkean astiaston.
A)
Arabian muumimukit,teema-lautaset (vihreät),iittalan viinilasit(juomalaseina)
B&C)
Paratiisi (värillinen)ruokailu,tarjoilu ja kahviastiasto.ihastuin paratiisiin ja olen tykännyt siitä koska se on erittäin kestävä jne.
T.äiti 22 ja poika 6kk :)
a)arkiastiastonne
Kermansaven tumman ruskea astiasto, kaikkea noin 12 kpl (lautaset syvät ja matalat, kahviastiasto, aamiaissettejä, murokulhot, useita uunivuokia ja pari piirakka vuokaa) Laseina iittalan kartio-lasit. En ole kovin tyytyväinen kumpaankaan, kartiolasit ovat pesukoneessa " läikittyneet" ja astiasto on mieleeni liian tumma
b)juhla-astiastonne
Pentikin aino-sarja, niitä 6-12 kpl per astia, kerääminen kesken. Tästä astiastosta tykkään kovasti, tosin haaveilen että jonain päivänä tämä siirtyy arkiastistoksi ja aloitan keräämään jotain villeroy & boch sarjaa juhla-astiastoksi. Juomalaseina tällä hetkellä vernaa+ melko kattava kristallilasisto (6 kpl puna- ja valkoviini, kuohuviini, konjakki, snapsi, korkeammat suorat lasit)
c) kahviastiastonne
Tooodella paljon erilaisia, kiitos häiden :). kermansaven ja aino-sarjan jo mainitsinkin, lisäksi vihreää teemaa, valkoista arctikaa ja kermansaven vihreä-valkoista sarjaa, en muista nimeä, näiden määrä vaihtelee 4-12 välillä. Lisäksi kaksi kuuden kupin sarjaa käsinmaalattua posliinia, valitettavasti eri väriset ja malliset, muuten tosi mukavat.
Astioita on siis paljon ja kaappi tilaa tarvitaan, pitäsi yrittää yhtenäistää enemmän vaan kun en häälahjoista raatsisi luopua. Kermansavi olisi kyllä ensimmäiseksi lähdössä, niitä kun on niin paljonkin...
meillä arkiastiastona pentikin aino... sitä on aika paljon erilaisia mutta t-kuppeja haluaisin vielä..ja lautasia lisää! =)
juhla-astiasto on miehen mummon peruja 12 hengen myrna-astiasto.. ihan perinteinen juttu siis mutta minusta se on tosi kaunis ja arvokaskin!
itse juomme kahvia sekalaisista mukeista, kaikenlaisia kauniita löytyy niin nalle puheja kun erilaisia raidallisia yms. keräisin enemmänkin muttei kaappiin oikein mahdu! =D jos tulee erittäin tuttuja päivävieraita niin juomme myös mukeista kahvit..
laseina meillä on pienempiä kartio-laseja kirkkaita ja tummansinisiä.. sekä verna-viinilaseja vaaleansinisinä.. rakastan myös kaikenlaisia kauniita kulhoja, lapsilla onkin niitä jos jonkinlaista! =D myös ikean valkeita motto-lautasia (syviä) löytyy meiltä, ne ovat tosi käteviä lapsille! =)
ihana aihe, tästä voisin keskustella vaikka kuinka kauan!
Ennen arkiastiastona oli vanha Arabian astiasto, mutta oli jo niin vanha että päästin sen rauhoittumaan kaappiin.
Nykyään arkiastona Pentikin menu-sarja
Juhlana Heinrich Winterlingin sarjaa mutta en tiedä tarkemmin. Saimme häälahjaksi.
Kahviastiastona käytämme usein Pentikin Menuta tai Arabian mukeja.
arkeen valkoista teemaa, siihen ajattelin nyt sitä uutta ihanaa ruskeaa ostaa syvät lautaset, laseina kartioita ja aino aaltoja
juhlaan paratiisia, iittalan essence lasisarja
kahviastiastot löytyy arkisempi teema ja juhlaan villeroyn alt luxembourgh
Arabian valkoista 24 h - sekä sinistä 24h avec-sarjaa, laseina kartiota ja vernaa. Olen kanssa himoinnut noita Essence-laseja, KAUNIITA!!
Juhlissa Timo Sarpanevan Suomi- sarjaa. (Marimekko myy)
Laseina " grcik" En muista miten kirjoitetaan! No, harmaana kuitenkin.
Kaikkiin olen erittäin tyytyväinen.
arkilautasina käytetään mitä lie äidin ostamia sekä jotain vanhoja kukkaiskuvioisia lautasia. Leipälautaset ja mukit ovat Primaveraa, lasit iitalan tavallista lasia.
Juhla-astiastona tällä hetkellä Illusiaa jota myös käytetään kahviasiastona. Hyvät juhlakalustoni ovat vanhempien vintillä johon kuuluu täys setti Apilanlehden yhtä sarjaa ja kristallilasit (koko höskä). Nämä odottovat siellä säilytystä kunnes saamme ikioman kodin ja hienon vitriinikaapin. Ottimiksi on tarkoitus käyttää sitten Chipperiä.
Kun siis muutamme omaan kotiin heitän arkiastiastoni pihalle (paitsi Primaverat) ja otan Illusian käyttöön arkiastioiksi ja sitten tämä Apilanlehden hienon sarjan (johon siis kuuluu kahvi- ym. teekupit) käyttöön.
Laseina löytyy myös Ultima Thulea.
arki-, juhla- sekä kahviastiastona Arabian mustavalkoinen Paratiisi. Lisäksi juomalasit sekä pullalautaset harmaata Aino Aaltoa. Viinilasit harmaata Mondoa.
Olen ollut todella tyytyväinen. Jokaisen valmistus on jo lopetettu, mutta onneksi ehdin saada kaikkea vähintään tusinan.
a)arkiastiastomme on Arabian Teema, lautaset keltaiset, mutta muita osa löytyy sitten melkein jokaväriä. Laseina Ikean halppislasit.
b)juhla-astiastomme on Arabian Lumi ja laseina joko Aino Aalto, Verna, Floora tai Kartio. Jouluksi on myös oma Disneyn jouluastiasto.
c) kahviastiastomme on Lumi. Arkisin käytämme Teeman mukeja " kahviastiastona"
Kaikki astiastot ovat vähintään 12 hengelle. Teemaa löytyy kyllä enemmän kuten myös laseja löytyy joka sarjasta vähintään 18 kpl
Tyytyväinen olen ollut...
Nyt ajattelin ostaa joitain osia sitä tummanruskeeta ja keväämmällä tulevaa turkoosia/vsinistä.
Origoa mulla on yhdet mukit ja voisin haluta lisää.
Juomalaseina Aino aaltoja ja ikean halpislaseja :)