Minkä ikäisen lapsen antaisit katsoa Uhrilampaat?
Haluaisin katsoa suosikkielokuvani yhdessä lapsen kanssa. Poika on 11-vuotias.
Kommentit (50)
Toivottavasti se on mielikuvituspoika.
11-vuotias aivan liian nuori minun mielestäni. 14-vuotiaan voisin antaa katsoa.
Katsokaa jokin muu leffa. Uhrilampaat ei ole sovelias 11-vuotiaalle.
Joo ei kyllä 11-vuotiaalle. Ehnä n.14-15v. Mikäs siinä on ikäraja,riippuu siitäkin ja tietysti lapsesta onko herkkä jne.
Meidän pojat on 13- ja 11-vuotiaat enkä antaisi kummankaan vielä katsoa. Molemmat saisivat halutessaan lukea sen kirjan, mutta elokuvan näkeminen on tutkitusti haitallisempaa kun samasta aiheesta kertovan kirjan lukeminen. Oma mielikuvitus ei pysty tuottamaan liian haitallista materiaalia, toisin kuin elokuvan näkeminen.
Lapsesta riippuen ehkä 15-vuotias voisi jo katsoa. Itse ainakin sain painajaisia vielä teini-ikäisenä jostain elokuvista.
Uhrilampaat on aika brutaali. Katsokaa mieluummin vaikka Lilja 4-ever.
Elokuva on loistava. Menee omaan Top5:een. Oma poika myös 11. Ehkei vielä kuitenkaan.
It rubs the lotion on its skin or else it gets the hose again.
Itse taisin katsoa 5 vuotiaana. Ei jäänyt traumoja.
You still wake up sometimes, don't you? You wake up in the dark and hear the screaming of the lambs.
Korkeintaan 15-vuotiaana. Itse en ole ollenkaan herkka ja olen aina pitanyt pelottavista elokuvista. Taisin katsoa kyseisen filmin 16-vuotiaana ja koin sen ahdistavaksi, mitaan traumoja ei kylla ole jaanyt.
Itse olen yrittänyt houkutella 15 v poikaani katsomaan kanssani Hohdon, mutta ei se halua! Ja ihan hyvä niin, tarkemmin ajateltuna se on tosi pelottava verrattuna Uhrilampaisiinkin.
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 16:18"]
Itse olen yrittänyt houkutella 15 v poikaani katsomaan kanssani Hohdon, mutta ei se halua! Ja ihan hyvä niin, tarkemmin ajateltuna se on tosi pelottava verrattuna Uhrilampaisiinkin.
[/quote]
Riippuu henkilosta...mielestani hohto ei ole erityisen pelottava filmi. Uhrilampaat on paljon realistisempi ja siksi mielestani myos pelottavampi.
Musta se oli niin kamala, etten katso toiste. Elokuvan ikäraja on ihan hyvä, on sitten mikä vaan.
voi nössykät ja kieroonkasvattajat sentään.. jos et ole kellarissa pitänyt pentuasi niin kyllä se on nähnyt kaikenlaisia videoita vaikka ihan netissä mikä on tuon ikäisen saatavilla 24/7.. se mikä oli oman äitisi mielestä hurjaa ei ole enää
[quote author="Vierailija" time="06.01.2015 klo 16:22"]
voi nössykät ja kieroonkasvattajat sentään.. jos et ole kellarissa pitänyt pentuasi niin kyllä se on nähnyt kaikenlaisia videoita vaikka ihan netissä mikä on tuon ikäisen saatavilla 24/7.. se mikä oli oman äitisi mielestä hurjaa ei ole enää
[/quote]
Olen periaatteessa samaa mielta kanssasi. 11-vuotias on kuitenkin liian nuori katsomaan Uhrilampaita. Jos lapsi ei ole kovin herkka ja kiinnostunut kauhufilmeista antaisin hanen katsoa kyseisen filmin 13-14 vuotiaana.
Miksi, MIKSI lasten pitäisi katsoa yhtään mitään kauhuelokuvia? Itse en anna 11-v poikani katsoa edes K12-leffoja. Onhan siihen syynsä, että miksi ne ikärajat on. Helpoimmalla pääsee, kun on pienestä asti ollut elokuvien suhteen se linja, että katsotaam sitä mihin ikä riittää. En halua, että lapset uteliaisuuttaan katsovat väkivaltaa, tappamista yms pelottavaa ja ahdistavaa. Ehtii niitä myöhemminkin. Lapsuusaika on kovin lyhyt muutenkin.
15-16?