1-vuotiaan siirtäminen isoveljen kanssa samaan huoneeseen?
Missä vaiheessa olette siirtäneet sisarukset nukkumaan yhteiseen huoneeseen? Kaipaisin jo " omaa" makuuhuonetta ja rauhaa. Meidän neiti 1v, on nyt joulukuun alusta nukkunut yksin meidän makkarissa, kun me siirryttiin sohvalle. Silloin oli joku ihme kausi menossa, että aina kun minä nukuin samassa huoneessa, niin tyttö heräili yötä myöten, eikä suostunut nukahtamaan kunnolla. Nyt kun ei olla nukuttu samassa huoneessa, niin hänkin nukkuu ihan nätisti. Välillä on ollut yövieraita ja silloin me on oltu makkarissa ja heräilyksi on mennyt.
Mietin vaan miten mahtaa onnistua nukkuminen 3,5v:n kanssa samassa huoneessa? He menevät eriaikaan nukkumaankin. Entäs kun yöllä jompikumpi heräilee ja itkee, niin johan siinä toinenkin herää huutamaan. Musta ainakin tuntuu, että voi olla vaikeuksia saada kaikki taas nukkumaan.
Mites sitten päikkäriaika? Molemmat nukkuu yhdet unet, poika tosin ei joka päivä. Silloin ei sitten leikitä lastenhuoneessa, vai? Musta tuntuu, että oon ihan uusavuton tän asian suhteen. Oon kysellyt tutuilta jne. mutta mulla on vaan sellasia " onnekkaita" sukulaisia, joilla on kaikilla lapsilla oma huone, eikä oo tarvinnu tollasia miettiä... Plääh. tai en minä tiedä. Enää mistäään mitään. Paitsi, että kuulisin mielelläni kommentteja aiheesta. Kiitos.
Kommentit (6)
Molemmat lapset ovat tosin nukkuneet täydet yöt jo parin kuukauden iästä lähtien. Pojan ollessa n.7kk siirsimme hänet ensisängystä pinnasänkyyn ja samalla lasten huoneeseen.
Muuta ongelmaa ei ole ollut kuin se että joskus isosisko herää yöllä itkemään kasvukipuja ja silloin myös kuopus yleensä herää.
Päivällä kuopus nukkuu rattaissa joten isosiskon leikit eivät häntä häiritse. Sisko on kohta 5v eikä enää nuku päiväunia joka päivä.
Kipeänä ollessaan kuopus saattaa herätä öisin, mutta silloin jätämme makuuhuoneiden ovet auki niin että pienenkin itkun kuulee heti.
Meillä esikoinen ei herää nuoremman itkuun yöllä. Joskus saattaa hieman havahtua mutta kääntääkin vain kylkeään jatkaen uniaan.
Ja noista päiväunista vielä niin joskus jos kuopus on kipeä tai ulkona liikaa pakkasta, hän nukkuu silti päiväunet rattaissa vanhempien makuuhuoneessa tai vanhempien sängyllä, jolloin kasaan sängyn vierelle kaikki mahdolliset vieraspeitot sun muut jos vaikka tipahtaisi. Ei ole vielä kertaakaan tipahtanut.
Aluksi nukkui vielä ensisängyssä vanhempien makuuhuoneessa tai vaunuissa jos ei päässyt ulos päiväunille.
Siirrettiin nuorimmainen isoveikan huoneeseen 10kk:n iässä. Hyvin on mennyt ainakin tähän saakka. Kumpikaan ei herää yöllä toisen itkuun. Pojat menevät yleensä eri aikaan nukkumaan. Esikoiselle luen iltasadun olohuoneen sohvalla ja sitten hän menee omaan sänkyynsä. Nuorimmaisen päiväunien aikaan ei leikitä lastenhuoneessa. Sieltä voi kyllä hakea leluja ja kirjoja päiväunien aikaankin.
Kareen & pojat
nukkuvat samassa huoneessa, vanhempi nukutetaan meidän makkarissa jossa nukkuu myös päiväunet...illalla kannetaan sitten omaan sänkyyn...eivät enää heräile toistensa huutoihin vaikka jompikumpi yöllä sattuisikin huutelemaan jotain, muutamassa yössä tottuivat siihen.
Meillä lapsia neljä ja makuuhuoneita neljä, mutta yksi huone eri kerroksessa ja sinne en halua ketään lapsista sijoittaa, koska se on aivan olohuoneen vieressä menee oma rauha iltaisin.
Vanhin on tokaluokkalainen ja hänellä on oma huone ja kaksi seuraavaa on 7v(eskarilainen) ja 4 vuotta ja heillä yhteinen huone. Nuorin siis 1v1kk ja vielä meidän huoneessa. Nyt olenkin pohtinut laittaako isommat samaan ja pienemmät samaan, vai vauvan vanhimman kanssa, jolloin koululaisella olisi muuten vielä oma huone, mutta yöt kuopus nukkuisi siellä, vai odotanko vielä kesään ja siirrän sitten pienemmät samaan ja samaan" koululaiset" . Missähän vaiheessa sitä uskaltaisi sitten kaikki lapset jättää toiseen kerrokseen ja itse siirtyä toiseen. Silloin vapautuisi vielä yksi huone.
Tällä hetkellä yksi huone toisessa kerroksessa on tällainen työ/leikkihuone, jossa nytkin istun eli teitsikat, kuopuksen hoitopöydät ja kasa leluja on täällä. Joten kivahanntietty tällainenkin on.
Meillä kuopus vielä heräilee aika paljon öisin, mutta tiedä sitten johtuuko juuri siitä, että olen vieressä. Yötarjoilut on loppuneet jo monta kuukautta sitten.
meillä pojat 4v ja 2,5v ja mietin aikoinaan ihan samoja. Meillä pikkuveli muutti lastenhuoneeseen nukkumaan ollessaan 7kk. Silloin hän nukkui käytännössä täysiä öitä (hammasitkuja lukuunottamatta) emmekä me vanhemmat oikein saaneet nukuttua hyvin samassa huoneessa hänen kanssaan, minä varsinkin heräsin jokaiseen äänekkäämpään tuhinaan, vaikka poika ei ollut yötissiä halunnut enään muutamaan viikkoon.
Siirtymistä jännitin mutta se meni todella hyvin. Isoveli oli siis 2v silloin. Ja ihmettelen yhä, säännöllisesti, miten lapset oppivat nukkumaan samassa huoneessa välittämättä toistensa tuhinoista sen enempää. Mutta oppivat, meillä ainakin ihan ilman isompia ongelmia. Meillä on nukuttu samassa huoneessa nyt 2 vuotta johon aikaan kuuluu useita yöitkuja korvatulehdusten tms takia, ja yleensä toinen lapsi nukkuu vaan, vaikka kaveri kiljuu vieressä kunnes häntä mennään rauhoittelemaan tai haetaan pois.
Nykyisin lapset menevät samassa tahdissa nukkumaan sekä yö- että päiväunille, mutta silloin aiemmin teimme niin, että nuorempi meni ensin iltatissille ja jäi nukkumaan, isommalle luettiin satua olohuoneessa ja rauhoiteltiin hänet siellä sylitellen, juteltiin kuinka omassa sängyssä pitää sitten olla hiljaa kun pikkuveli jo nukkuu. Ja sitten hipsittiin isoveli nukkumaan, ja sinne jäivät molemmat.
Ja päiväunista vielä, jos on sellainen päivä että vain toinen nukkuu, niin otan jo valmiiksi olohuoneeseen jonkun lelun lastenhuoneesta, lisäksi meillä on olkkarissa askartelutarvikkeet, piirrustusjutut ja pelejä, joten se on isoveljelle ihan juhla-aikaa äidin kanssa jos pikkuveli nukkuu 1,5h ja hän saa olkkarissa äidin kaiken huomion esim askarteluun, peleihin tms. Hän tietää ettei saa melskata kun pikkuveli nukkuu, eikä siitä yleensä tarvitse muistuttaa kovin usein, koska pelaaminen tms on niin iso motivaattori olla kiltisti :)
Veikkaan, että teillä siirtymisen ihmettelyssä menee max viikko ja sitten tilanne vakiintuu ja tuntuu, että lapset ovat aina nukkuneet samassa huoneessa. Tsemiä!