Ketään muuta joka ei haaveile enää lasten teosta?
Ikää on nyt niin paljon että en enää aio hankkia lapsia.Olen 38v.Tuntuu hassulta kun moni mun ikäinen saa ekan lapsen.Onko ne miettineet kuinka vanhoja ovat kun lapsi muuttaa pois kotoa? 58-62vuotiaita..
Kommentit (36)
Enpä aio, tosin tiedostan, että olen niin nuori (28 v), että mieli saattaa muuttua vielä. Tällä hetkellä ajattelen, että toivottavasti mieli ei muutu, koska en jaksaisi aloittaa koko rumbaa taas kerran alusta. Mulla siis nyt kaksi pientä lasta joiden vauva-ajat sen verran tuoreessa muistissa, että ei kiitos meille enää.
Kumma kyllä minäkään en enää haaveile uusista lapsista. En olisi ikinä uskonut, joskus luulin haluavani suuren perheen. :) Olen 33 ja minulla on kaksi pientä lasta, ja aina nähdessäni pieniä vauvoja olen helpottunut, ettei sellaista meille enää tule. Esikoisen vauva-aika oli helppo, toisen sitten aika rankka, ja ajattelen että kolmannen kanssa se vauva-aika olisi sitten varmaan vieläkin rankempaa. Ei innosta yhtään ajatus siitä, että olisin raskaana, synnyttäisin ja meillä olisi pieni vauva.
[quote author="Vierailija" time="21.02.2013 klo 16:54"]
Onko ne miettineet kuinka vanhoja ovat kun lapsi muuttaa pois kotoa? 58-62vuotiaita..
[/quote]
Mitäs vikaa tuossa on? Mun vanhempien nuorin lapsi muutti just syksyllä pois kotoa, äitini oli 38 lapsen saadessaan.
Onneksi olen jo vähän vanhempi, niin kukaan hullu sukulainen ei enää kehota hankkimaan enempää lapsia! Tuollainen pitäisi tehdä rangaistavaksi
Vierailija kirjoitti:
[quote author="Vierailija" time="21.02.2013 klo 16:54"]
Onko ne miettineet kuinka vanhoja ovat kun lapsi muuttaa pois kotoa? 58-62vuotiaita..
[/quote]
Mitäs vikaa tuossa on? Mun vanhempien nuorin lapsi muutti just syksyllä pois kotoa, äitini oli 38 lapsen saadessaan.
Jep! Me kaikki äidit ei lasketa päiviä siihen kun lapsi muuttaa pois. Mä haluaisin että ne asuisi kotonaan ikuisesti! (Ja ei, en ole takertuva äiti, tiedän että kaikki ne lopulta lähtee ja niin kuuluu ollakin).
olin miltei 45 kun sain viimeisen lapseni joten ihanaa on se, että lapsi todennäköisesti muuttaa pois kun olen jotain 63-64. Ja sitten vielä ihanampaa on se että samalla ehkä saattaa olla jo lapsenlapsia.
Lapset eivät ole mikään rasite vaan jokainen hetki heidän kanssaan on suuri etuoikeutus.
Minulla ajatukset on ristiriitaisia tämän asian kanssa.
Laitetaan lapsi asialle niin voidaan nähdä lasten tekoja. Kyllä lapsikin osaa tehdä jo monenlaista. Pienistä teoista ja harjoituksista kasvaa osaaminen jota tarvitaan aikuisena
Vierailija kirjoitti:
Lapset pitää tehdä ajoissa. Ei tehdä, vaan että toinen aluunpanee ja toinen synnyttää. Valmiiksitekeytyminen tapahtuu piilossa kenkään näkemäti- Jos ihminen alkaisi itse rakentaa itselleen lasta jollain sdreijalla omin käsin niin siihin eivät riittäisi edes Aatamin ja Metuselahin elämät yhteensä
Mä olin 31, kun sain toisen lapseni. Vauva- ja taaperovaihe oli sen verran vaativaa, että aattelin, ettei enää. Tulikin viiden vuoden tauko kakkosen ja kolmosen väliin. Nyt on perhe kasassa. Välillä käy mielessä, että olisi kiva saada pienimälle leikkikaveri, mutta en halua enää olla raskaana tai valvoa vauvavuotena. Raskaus ja vauvavuosi olivat selvästi rankemmat tällä iällä kuin nuorempana, vaikka kaikki menikin hyvin ja lapsi on rauhallinen. Ajattelen kuitenkin myös niin, että jää aikaa ja energiaa katsoa nykyisten lasten touhut ja kasvaminen rauhassa, kun en enää tee vauvoja.
Olen vastentahtoisesti lapseton. 46 vuotias mies. Omista lapsista haaveilu on suoraa itsekidutusta. Järkevä aika perheen perustamiseen on mennyt ohi joten nyt siitä ajatuksesta on jotenkin päästävä eroon vaikka se kivuliasta onkin.
En! Omani asuneet jo pitkään omillaan. Kauhulla katson ystävieni tilannetta, jotka saaneet useamman lapsen tässä neljänkympin kieppeillä.
Olen niin onnellinen, että sain lapset tosi nuorena! Vaipparumban sijaan vietämme aikaa nyt ihan muilla tavoin ja on siis aivan ihanaa!
Karmea ajatus että vielä 50-60 vuotiaana asuisi lapset kotona.
Jos olisin 38, yrittäisin lasta.
N48, tahattomasti lapseton ja jonka 85v äiti elää ja voi hyvin
Vauvahaaveet on jätetty jo taakse. Kolme lasta saa riittää ja kun nekin on saanut nuorena, niin ajatuskin uudesta vauvasta tuntuu omituiselta. Sellainen 7 vuoden ikäero nuorimpaan olisi mielestäni lapsenkin kidutusta. Ei hän ikinä saisi sellaista kunnollista suhdetta vanhempiin sisaruksiinsa. Tämän olen nähnyt itse omien tuttujen kohdalla. Vaikka en itse mikään vanha olekaan ja saman ikäiset saavat nyt esikoisiaan, niin mun juna meni jo ja se tuntuu aika hyvältä.
En haaveile enää kun yksikään nainen ei koskaan edes halunnut halata minua. M43
Kyllä minä vauva-akan vielä eläIsin uudelleen, sekä ikävuodet 8-12 v. Mutta kaiken muun voi poistaa siihen asti, kun lapsi on 20 v.
Vierailija kirjoitti:
Lapset pitää tehdä ajoissa
Kun se olisikin vain omasta aikataulutuksesta kiinni. Mitä jos silloin "ajoissa" ei ole sopivaa kumppania lapsen tekoon? Vaikea lisääntyä jos kukaan ei halua sinun kanssasi lapsia.
Joskus parikymppisenä tuo ajatus lapsesta kävi hetken ajan aivoissa, mutta pakkasi kamansa ja häipyi, eikä sitä ole sen jälkeen näkynyt.
N43
Juu ei, ei, enempää lapsia enää. Lapset ovat 10, 13 ja 16. Ihana elämänvaihe, sekoitus leikkiä ja itsenäistymistä.
En minäkään aio.
Kaksi lasta jo on ja minulla ikää 34v. Ei mitään hinkua vauva-aikaan takaisin!!